Stefan Napierała

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:48, 26 lut 2021 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Napierała
nauczyciel, działacz społeczny
brak zdjecia
Data urodzenia 11 sierpnia 1920
Miejsce urodzenia Sierpc
Data śmierci 15 marca 2002
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny w Koszalinie Kwatera P-18, rząd 7, grób 28.
Narodowość polska

Stefan Napierała (1920-2002) - Pionier Koszalina, wieloletni członek i sekretarz Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, działacz społeczny.

Życiorys

Stefan Napierała urodził się 11 sierpnia 1920 roku w Sierpcu. Zmarł 15 marca 2002 roku w Koszalinie)[1]. Jako żołnierz brał udział w kampanii wrześniowej. Po wyzwoleniu mieszkał kolejno w Drawsku Pomorskim i Kołobrzegu, gdzie był nauczycielem - polonistą w szkole średniej. Od stycznia 1951 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej. W latach 50. był aktywnym członkiem Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich.

W 1965 roku Stefan Napierała został powołany na stanowisko dyrektora Kina Oświatowego "Filmos", gdzie pracował przez 11 lat. Działał w tym okresie jako członek Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki. Przeszedł na emeryturę w 1999 roku. W swojej wieloletniej pracy zawodowej oraz społecznej był inicjatorem lub współorganizatorem wielu imprez, takich jak Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie, Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, ponadto był prelegent wielu sesji i sympozjów. Brał aktywny udział w tworzeniu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Medale i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej

Przypisy

  1. Memoria - Pionierzy. W: Koszaliński Portal Historyczny [online]. [Przeglądany 02 sierpnia 2013].

Bibliografia

  • Hudymowa, Maria. Wspomnienie o Stefanie Napierale. W: Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. Koszalin: Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina, Klub Pioniera Koszalina, Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2010. ISBN 978-83-87317-64-5.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski