System Informacji Miejskiej (SIM) Miasta Szczecin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:46, 30 kwi 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „";” na „”;”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System Informacji Miejskiej (SIM) Miasta Szczecin – ułatwia przemieszczanie się po mieście, odnajdywanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej.

Cele projektu: jednolity wizerunek miasta spójny z wizją Floating Garden, poprawa ładu przestrzennego, podnoszenie rangi turystycznej Szczecina i poprawa bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej. Najistotniejszą cechą skutecznego SIM jest jednolitość stosowanych nośników, dzięki której system może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej. Taki – w założeniu jego twórców – ma być SIM Szczecina.

2009 – rozpoczęcie prac nad stworzeniem SIM

W ramach prac nad projektem, na zlecenie Miasta analizowano plany Szczecina, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w mieście, odwołano się do założeń marki miasta Floating Garden, odbyto konsultacje społeczne. W wyniku tych prac powstał katalog szczecińskiego SIM, który obejmuje następujące elementy:

 • fundamentalne części systemu (barwy, krój pisma, piktogramy, kierunkowskazy, słupy);
 • tablice z nazwami ulic, tablice z numeracją budynków, tablice kierunkowe dla ruchu kołowego, tablice kierunkowe dla ruchu pieszego, tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków);
 • punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe);
 • plany miasta, „witacze”;
 • znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe);
 • system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych);
 • meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci).

Zgodę na wprowadzenie SIM wyraziła Rada Miasta w czerwcu 2011 r. W lipcu 2011 r. powstały projekty graficzne, technologiczne, konstrukcyjne i lokalizacyjne dla tablic z nazwami ulic dla całego obszaru miasta.

2012 - wdrażanie SIM

Pierwszym etapem było wykonanie i montaż słupków i tabliczek z nazwami ulic na wybranym obszarze Szczecina. Jako pierwszy oznaczony został fragment od szczecińskich nabrzeży, poprzez część Trasy Zamkowej i al. Niepodległości, place Lotników i Grunwaldzki oraz Aleja Jana Pawła II, aż do Urzędu Miasta i tereny okalające Jasne Błonia oraz Park Kasprowicza. Oznaczenia ulic zgodne z SIM znajdują się także na al. Wyzwolenia do Malczewskiego łącznie z pl. Rodła. Przed końcem 2012 r. zaprojektowane zostaną:

 • tablice z numeracją budynków - projekty będą wykonane dla wszystkich obiektów należących do miasta i spółek miejskich, w tym budynków mieszkalnych i urzędów (ok. 2500 tabliczek).
 • wszystkie warianty dla pozostałych obiektów w Szczecinie (właściciele będą mogli wykorzystać je, jeżeli zdecydują się na oznakowanie obiektu zgodnie z SIM).
 • tablice miejsc wyjątkowych - powstanie 68 tablic informacyjnych o szczególnych, wartych odwiedzenia miejscach w Szczecinie, 13 będzie umieszczonych na kamienicach, w których mieszkali znani szczecinianie (m.in. Helena Majdaniec i Janina Szczerska), pozostałe 55 tablic znajdzie się m.in. wzdłuż Złotego Szlaku Turystycznego oraz Miejskiego Szlaku Turystycznego.
 • tablice kierunkowe dla kierowców wskazujące ważne obiekty i zabytki.

ŹródłoIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny