Szczecińska Szybka Kolej Miejska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (1 wersja)
 
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
== Lata 70. ==
== Lata 70. ==
W latach 70. wykorzystanie istniejących linii kolejowych i ewentualne oddzielenie linii tramwajowych do głębokich wykopów uznano za niewystarczające.
W latach 70. wykorzystanie istniejących linii kolejowych i ewentualne oddzielenie linii tramwajowych do głębokich wykopów uznano za niewystarczające.
W związku z tym pojawiła się koncepcja budowy systemu szybkiej kolei miejskiej, która posiadałaby również właściwości metra. Firma ''Transprojekt'' wytyczyła przebieg trasy, o długości 29,630 km (łącznie z tunelem o długości 3 km), posiadającą 26 stacji. Stację postojową zaplanowano jako [[Żelechowa]] I. Według stanu na rok 1978 trasa będzie w pełni niezależna od sieci PKP, choć są informacje o wariancie wspólnym na odc. [[Szczecin Główny]]-[[Szczecin Regalica]] podg. Zakładano również odgałęzienia sieci. Linia miałaby biec od [[Zakłady Chemiczne Police|Zakładów Chemicznych]], przez [[Police]], następnie łączyłaby się z odgałęzieniem ze stacji [[Zakłady Chemiczne Police|Zakłady Chemiczne II]], [[Police]] Zachodne i Osiedle Greckie. Następnie przez [[Mścięcino]], [[Skolwin]], [[Przęsocin]] III, Przęsocin II, Przęsocin I, [[Warszewo]] II, Warszewo I]], [[Żelechowa|Żelechową II]], [[Żelechowa|Żelechową I]], [[Drzetowo]], [[Stocznia Szczecińska|Stocznię]]. Po minięciu w linii prostej stacji kolejowej [[Szczecin Niebuszewo]] linia schodziłaby pod ziemię. Potem pod [[Wyzwolenia|Aleją Wyzwolenia]] i [[Niepodległości|Aleją Niepodległości]], gdzie przy skrzyżowaniu Al. Wyzwolenia i ul. [[Rayskiego]] miała powstać stacja Centrum. Obecnie istniejące przejście podziemne w tym miejscu było planowane jako zejście do tej stacji. Kolejna stacja to [[Plac Brama Portowa|Brama Portowa]]. Po minięciu tej stacji linia wychodziłaby na powierzchnię, przed stacją [[Szczecin Główny|Dworzec Główny]]. Po przekroczeniu [[Odra Zachodnia|Odry (Zachodniej)]] linia przebiegałaby w miejscu obecnego torowiska tramwajowego, gdzie przewidywano stacje [[Parnica]], [[Szczecin Port Centralny|Port Centralny]], [[Gdańska]], [[Basen Górniczy]], Port Barkowy, Lotnisko, [[Zdroje]], [[Klęskowo]] II, [[Klęskowo]] I. Dalszy przebieg jest oznaczny jako "przewidywana rozbudowa" i posiada stacje Słoneczna, Słoneczna II, Góry Bukowe, [[Płonia]] i [[Śmierdnica]]. Ponadto koncepcja zakładała odgałęzienie od stacji [[Warszewo]] II przez [[Warszewo]] III, [[Osów]], [[Las Arkoński]], [[Stoki]], [[Niemierzyn]], [[Łękno]], [[Pogodno]], [[Osiedle Przyjaźni]], [[Turzyn]], [[Plac Kościuszki]] do [[Szczecin Główny|Dworca Głównego]], gdzie linia łączyłaby się z główną linią SKM.
W związku z tym pojawiła się koncepcja budowy systemu szybkiej kolei miejskiej, która posiadałaby również właściwości metra. Firma ''Transprojekt'' wytyczyła przebieg trasy, o długości 29,630 km (łącznie z tunelem o długości 3 km), posiadającą 26 stacji. Stację postojową zaplanowano jako [[Żelechowa]] I. Według stanu na rok 1978 trasa będzie w pełni niezależna od sieci PKP, choć są informacje o wariancie wspólnym na odc. [[Szczecin Główny]]-[[Szczecin Regalica]] podg. Zakładano również odgałęzienia sieci. Linia miałaby biec od [[Zakłady Chemiczne Police|Zakładów Chemicznych]], przez [[Police]], następnie łączyłaby się z odgałęzieniem ze stacji [[Zakłady Chemiczne Police|Zakłady Chemiczne II]], [[Police]] Zachodne i Osiedle Greckie. Następnie przez [[Mścięcino]], [[Skolwin]], [[Przęsocin]] III, Przęsocin II, Przęsocin I, [[Warszewo]] II, Warszewo I, [[Żelechowa|Żelechową II]], [[Żelechowa|Żelechową I]], [[Drzetowo]], [[Stocznia Szczecińska|Stocznię]]. Po minięciu w linii prostej stacji kolejowej [[Szczecin Niebuszewo]] linia schodziłaby pod ziemię. Potem pod [[Wyzwolenia|Aleją Wyzwolenia]] i [[Niepodległości|Aleją Niepodległości]], gdzie przy skrzyżowaniu Al. Wyzwolenia i ul. [[Rayskiego]] miała powstać stacja Centrum. Obecnie istniejące przejście podziemne w tym miejscu było planowane jako zejście do tej stacji. Kolejna stacja to [[Plac Brama Portowa|Brama Portowa]]. Po minięciu tej stacji linia wychodziłaby na powierzchnię, przed stacją [[Szczecin Główny|Dworzec Główny]]. Po przekroczeniu [[Odra Zachodnia|Odry (Zachodniej)]] linia przebiegałaby w miejscu obecnego torowiska tramwajowego, gdzie przewidywano stacje [[Parnica]], [[Szczecin Port Centralny|Port Centralny]], [[Gdańska]], [[Basen Górniczy]], Port Barkowy, Lotnisko, [[Zdroje]], [[Klęskowo]] II, [[Klęskowo]] I. Dalszy przebieg jest oznaczny jako „przewidywana rozbudowa” i posiada stacje Słoneczna, Słoneczna II, Góry Bukowe, [[Płonia]] i [[Śmierdnica]]. Ponadto koncepcja zakładała odgałęzienie od stacji [[Warszewo]] II przez [[Warszewo]] III, [[Osów]], [[Las Arkoński]], [[Stoki]], [[Niemierzyn]], [[Łękno]], [[Pogodno]], [[Osiedle Przyjaźni]], [[Turzyn]], [[Plac Kościuszki]] do [[Szczecin Główny|Dworca Głównego]], gdzie linia łączyłaby się z główną linią SKM.


Zakładano prędkość 90 km/h, oraz częstotliwość kursowania co 30 minut. Częściowo na podstawie tej koncepji opracowano później projekt [[Szczeciński Szybki Tramwaj|Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju]].
Zakładano prędkość 90 km/h, oraz częstotliwość kursowania co 30 minut. Częściowo na podstawie tej koncepji opracowano później projekt [[Szczeciński Szybki Tramwaj|Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju]].
Linia 10: Linia 10:
:S1: [[Krzekoszów]]-[[Szczecin Dąbie]]-[[Szczecin Pomorzany]]-[[Szczecin Główny]]-[[Hutnicza]]
:S1: [[Krzekoszów]]-[[Szczecin Dąbie]]-[[Szczecin Pomorzany]]-[[Szczecin Główny]]-[[Hutnicza]]
:S2: [[Police]]-[[Szczecin Główny]]
:S2: [[Police]]-[[Szczecin Główny]]
:S3: [[Szczecin Główny]]-[[Szczecin Port Centralny]]-Stargard Szczeciński
:S3: [[Szczecin Główny]]-[[Szczecin Port Centralny]]-Stargard
:S6: [[Szczecin Główny]]-Goleniów.
:S6: [[Szczecin Główny]]-Goleniów.
== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
Linia 20: Linia 20:
== Źródła ==
== Źródła ==
* Biuletyn Informacyjny KBP-KAB Warszawa 1978
* Biuletyn Informacyjny KBP-KAB Warszawa 1978
[[Kategoria:Komunikacja miejska w Szczecinie]]
[[Kategoria:Komunikacja miejska]]
{{werif}}[[Kategoria:Hasła do wyjaśnienia - inne Wiki]]

Aktualna wersja na dzień 16:42, 26 cze 2018

Szczecińska Szybka Kolej Miejska – niezrealizowany projekt pochodzący z lat 70., szybkiej kolei miejskiej, łączącej szczecińskie osiedla Prawobrzeża z centrum Szczecina i Policami, oraz koncepcja z roku 2002 wprowadzenia systemu SKM do Szczecina przy wykorzystaniu istniejących linii kolejowych.

Lata 70.

W latach 70. wykorzystanie istniejących linii kolejowych i ewentualne oddzielenie linii tramwajowych do głębokich wykopów uznano za niewystarczające. W związku z tym pojawiła się koncepcja budowy systemu szybkiej kolei miejskiej, która posiadałaby również właściwości metra. Firma Transprojekt wytyczyła przebieg trasy, o długości 29,630 km (łącznie z tunelem o długości 3 km), posiadającą 26 stacji. Stację postojową zaplanowano jako Żelechowa I. Według stanu na rok 1978 trasa będzie w pełni niezależna od sieci PKP, choć są informacje o wariancie wspólnym na odc. Szczecin Główny-Szczecin Regalica podg. Zakładano również odgałęzienia sieci. Linia miałaby biec od Zakładów Chemicznych, przez Police, następnie łączyłaby się z odgałęzieniem ze stacji Zakłady Chemiczne II, Police Zachodne i Osiedle Greckie. Następnie przez Mścięcino, Skolwin, Przęsocin III, Przęsocin II, Przęsocin I, Warszewo II, Warszewo I, Żelechową II, Żelechową I, Drzetowo, Stocznię. Po minięciu w linii prostej stacji kolejowej Szczecin Niebuszewo linia schodziłaby pod ziemię. Potem pod Aleją Wyzwolenia i Aleją Niepodległości, gdzie przy skrzyżowaniu Al. Wyzwolenia i ul. Rayskiego miała powstać stacja Centrum. Obecnie istniejące przejście podziemne w tym miejscu było planowane jako zejście do tej stacji. Kolejna stacja to Brama Portowa. Po minięciu tej stacji linia wychodziłaby na powierzchnię, przed stacją Dworzec Główny. Po przekroczeniu Odry (Zachodniej) linia przebiegałaby w miejscu obecnego torowiska tramwajowego, gdzie przewidywano stacje Parnica, Port Centralny, Gdańska, Basen Górniczy, Port Barkowy, Lotnisko, Zdroje, Klęskowo II, Klęskowo I. Dalszy przebieg jest oznaczny jako „przewidywana rozbudowa” i posiada stacje Słoneczna, Słoneczna II, Góry Bukowe, Płonia i Śmierdnica. Ponadto koncepcja zakładała odgałęzienie od stacji Warszewo II przez Warszewo III, Osów, Las Arkoński, Stoki, Niemierzyn, Łękno, Pogodno, Osiedle Przyjaźni, Turzyn, Plac Kościuszki do Dworca Głównego, gdzie linia łączyłaby się z główną linią SKM.

Zakładano prędkość 90 km/h, oraz częstotliwość kursowania co 30 minut. Częściowo na podstawie tej koncepji opracowano później projekt Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Rok 2002

W roku 2002 Adam Fularz zaprezentował koncepcję SKM dla Szczecina, przy wykrzystaniu istniejących linii kolejowych. Głównym założeniem jest komunikacja prawobrzeża z lewobrzeżem. Koncepcja przewiduje następujące linie:

S1: Krzekoszów-Szczecin Dąbie-Szczecin Pomorzany-Szczecin Główny-Hutnicza
S2: Police-Szczecin Główny
S3: Szczecin Główny-Szczecin Port Centralny-Stargard
S6: Szczecin Główny-Goleniów.

Linki zewnętrzne

Źródła

  • Biuletyn Informacyjny KBP-KAB Warszawa 1978200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego