Szczecińskie Centrum Renowacyjne

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:39, 8 maj 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „Etap IV 07 Administracja publiczna” na „Etap I 2013 - 04 Administracja publiczna”)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szczecińskie Centrum Renowacyjne (SCR) – spółka komunalna Szczecina (KRS 0113929[1], której jedynym właścicielem i założycielem jest Prezydent Miasta Szczecin (jako urząd). Przedsiębiorstwo zostało utworzone na podstawie uchwały Rady Miasta Szczecina numer[2].

Spółka zajmuje się obsługą nieruchomości miejskich, prowadzeniem kompleksowej renowacji i modernizacji zabudowy Centrum Szczecina. W swoich zadaniach statutowych ma świadczenie usług w zakresie:

  1. prowadzenia renowacji i modernizacji obiektów budowlanych,
  2. zarządzania i administrowania nieruchomościami oraz pełnienia funkcji zarządu we wspólnotach mieszkaniowych,
  3. prowadzenia działalności inwestycyjnej związanej z budownictwem mieszkaniowym i użytkowym oraz infrastrukturą towarzyszącą,
  4. prowadzenia robót budowlanych i wykonywania czynności inwestora zastępczego,
  5. pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,
  6. reklamy,
  7. działalności obiektów kulturalnych i rozrywki,
  8. działalności związane ze sportem i rekreacją.
Logo Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego (2013)

Zasadniczym celem jego powołania miało być przeprowadzenie kompleksowej renowacji zespołu urbanistycznego ograniczonego ulicami: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Śląską, Obrońców Stalingradu oraz Aleja Wojska Polskiego, w tym kwartałów 21 i 22 Śródmieścia miasta (po obu stronach „deptaku Bogusława"[3][4].

Siedziba spółki: Szczecin, ul. Księcia Bogusława X 52/2

Historia

W 1997 miasto utworzyło z American Retail Systems[5] spółkę z o.o. Szczecińskie Towarzystwo Renowacyjne (STR). W ciągu 2 lat Towarzystwo zmodernizowało cztery nieruchomości w kwartale nr 22 (rejon ul. Bogusława); obecnie siedziba STR znajduje się we Wrocławiu, Pl. Grunwaldzki 25-27[6][7].

W 1999 Miasto odsprzedało swoje udziały w spółce STR i zastąpiło ją spółką Szczecińskie Centrum Renowacyjne (SCR), wnosząc aportem wszystkie swoje nieruchomości w tych kwartałach. Zadania spółka finansowała z kredytów komercyjnych, z wpływów z zarządzania własnymi nieruchomościami oraz z dochodów ze sprzedaży na wolnym rynku całych kamienic do remontu lub pojedynczych lokali (w wolnych od lokatorów budynkach), po uprzedniej renowacji części wspólnych tych budynków.

Pierwszym zadaniem SCR miała być rewitalizacja 5 kwartałów położonych wokół Placu Zamenhofa i zapewnienie mieszkań zamiennych dla najemców. Do końca 2008 ukończono modernizację i rozbudowę budynków w kwartale nr 22, natomiast zaawansowanie działań w kwartale nr 21 było mniejsze od oczekiwanego[8]. Przewiduje się, że do 2014 SCR przeprowadzi renowację kamienic w kwartale 21, przy ul. Jagiellońskiej[9].

Przypisy


Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak