Sztandar Rady Miasta Szczecin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Sztandar Rady Miasta Szczecin – jeden z najważniejszych symboli Szczecina, jedno z jego insygniów[1].

Sztandar Rady Miasta Szczecin (1993)

Sztandar Szczecina jest znakiem składającym się z dwustronnego płata materiału, obszytego taśmą ze złotą frędzlą. Sztandar mocuje się do drzewca za pomocą metalowych uchwytów przetykanych przez otwory w drzewcu, ustabilizowanych po przeciwnej do sztandaru stronie drzewca metalowym prętem. Drzewce zakończone jest metalową głowicą zwieńczoną srebrnym orłem w koronie.

Awers sztandaru przedstawia czerwonego Gryfa Szczecińskiego na niebieskim tle. Czerwona głowa gryfa w złotej koronie otoczona jest napisem RADA MIASTA SZCZECINA. W dolnym prawym rogu awersu sztandaru widnieje data 1993.

Rewers sztandaru stanowi, na czerwonym tle, biały orzeł w złotej koronie, otoczony w dolnej połowie napisem RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Przypisy

  1. Insygniami Miasta, podlegającymi ochronie prawnej, są: herb, flaga, sztandar, pieczęć i łańcuch[...]. W: par. 6. pkt. 1. i 4 Statutu Miasta Szczecin (2004)

Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak