Ulica Jerzego Janosika

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Ulica Jerzego Janosika
Śródmieście
Ulica Jerzego Janosika
Zrób zdjęcie swojej ulicy: Pomóż nam
  Nazwa pełna Jerzego Janosika
  Nazwa niemiecka Haydnstraße
  Osiedle Śródmieście-Północ
  Dzielnica Śródmieście
  Długość (m)[i] 362,1
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Ulica Jerzego Janosika - ulica położona w okolicach prestiżowych Jasnych Błoni w dzielnicy Śródmieście, najbardziej reprezentacyjnej części miasta w otoczeniu zieleni i bliskości Parku Kasprowicza.

Historia

Przed rokiem 1945

Przedwojenna nazwa ulicy Haydnstraße pochodziła od imienia Franza Josepha Haydna – austriackiego kompozytora okresu klasycyzmu. Tereny w rejonie ulicy Haydnstraße zaczęto zabudowywać w połowie XIX wieku, co było związane z szybkim w tym okresie uprzemysławianiem się Szczecina i napływaniem do miasta rzeszy robotników. W związku z rozbudową okolic, Haydnstraße częściowo mieściła się na największym wówczas przedmieściu Szczecina – Grünhof, czyli Zielony Dwór, któremu po wojnie nadano nazwę Bolinko.

Stettin, ul.Haydnstraße 1929 r.


Po roku 1945

Obecna nazwa ulicy pochodzi od imienia jednego z najsławniejszych zbójników karpackich Europy Środkowej, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. Ulica Janosika znajduje się 4 minuty jazdy samochodem osobowym od centrum, niedaleko Urzędu Miasta . Do niedawna przy ul.Janosika 1/3 funkcjonował znany i bardzo dobrze prosperujący Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Zakładu Gruźlicy i Chorób Płuc, jednakże po przeniesieniu oddziałów szpitalnych do placówki w Zdunowie, a poradni do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego, obiekt przy Janosika nie jest wykorzystywany. Natomiast przy ul. Janosika 8 znajduje się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Ulice w pobliżu ul.Janosika to ul.Zaciszna, ul.Lutniana, ul. Księdza Piotra Skargi. Na mapach Szczecina po roku 1945 widać, że wraz z rozwojem miasta, ulica Jerzego Janosika zdecydowanie przynależy do dzielnicy Śródmieście, granicząc z Niebuszewem Bolinko w niewielkiej części od strony północnej.

Niebuszewo Bolinko

Ulica Janosika

(fot.Ewa Bączkowska)


Bibliografia

  • sedina.pl
  • Anna Miszczyk,Władze zlikwidowały szpital przy Janosika. Teraz nie mają pomysłów, co zrobić z budynkiem,Serwis Głosu Szczecińskiego GS 24.pl, 12.12.2009 r.

Zobacz także

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska