Ulica Szczytowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 14: Linia 14:
 
[[Kategoria:Stare Miasto (ulice)]]
 
[[Kategoria:Stare Miasto (ulice)]]
 
{{DEFAULTSORT:Szczytowa}}
 
{{DEFAULTSORT:Szczytowa}}
'''Ulica Szczytowa''' (niem. ''Spitzgasse'') - była to uliczka pożarowa wiodąca z ulicy [[Tkacka|Tkackiej]] w kierunku dawnych [[Średniowieczne mury obronne Szczecina|średniowiecznych murów miejskich]], założona przez władze pruskie ze względów przeciwpożarowych w [[1725]] roku na niezamieszkałej parceli pomiędzy nieistniejącymi obecnie budynkami Tkacka 16 i 17. Początkowo nazywano ją uliczką "Małą Wałową" (''Kleine Wallstraße'', [[1722]]) w odróżnieniu od ulicy "Wielkiej Wałowej" [[Aleja Niepodległości|''Große Wallstraße'']] (1722), do której wiodła po rozebraniu murów miejskich. Po przemianowaniu dawnej uliczki [[Uliczka Przy Beczce Soli|Przy Beczce Soli (''In Saltzgass'') na uliczkę "Mała Wałowa" (''Kleine Wallstraße'', 1725), otrzymała nazwę "przejścia Szczytowego" (''Spitzgang'', 1725) i równolegle uliczki Szczytowej (''Spitzgasse'', 1725), którą dotychczas nosiła druga z uliczek pożarowych (późniejsza ulica [[Zgodna]]). Z czasem utrwala się dla niej nazwa uliczki Szczytowej (''Spitzgasse'', [[1811]], [[1933]]). Po [[1945]] roku nazwa ulicy Szczytowej utrzymała się i aktualnie jest to jedno z przejść wiodących z [[Aleja Niepodległości|Alei Niepodległości]] do ulicy Tkackiej po obu stronach nieistniejącego obecnie [[Bar Extra|baru Extra]] (północne). Z najnowszego planu zagospodarowania tego rejonu wynika, że przejście od południowej strony zostanie zabudowane.
+
'''Ulica Szczytowa''' (niem. ''Spitzgasse'') - była to uliczka pożarowa wiodąca z ulicy [[Tkacka|Tkackiej]] w kierunku dawnych [[Średniowieczne mury obronne Szczecina|średniowiecznych murów miejskich]], założona przez władze pruskie ze względów przeciwpożarowych w [[1725]] roku na niezamieszkałej parceli pomiędzy nieistniejącymi obecnie budynkami Tkacka 16 i 17. Początkowo nazywano ją uliczką "Małą Wałową" (''Kleine Wallstraße'', [[1722]]) w odróżnieniu od ulicy "Wielkiej Wałowej" [[Aleja Niepodległości|''Große Wallstraße'']] (1722), do której wiodła po rozebraniu murów miejskich. Po przemianowaniu dawnej uliczki [[Uliczka Przy Beczce Soli|Przy Beczce Soli]] (''In Saltzgass'') na uliczkę "Mała Wałowa" (''Kleine Wallstraße'', 1725), otrzymała nazwę "przejścia Szczytowego" (''Spitzgang'', 1725) i równolegle uliczki Szczytowej (''Spitzgasse'', 1725), którą dotychczas nosiła druga z uliczek pożarowych (późniejsza ulica [[Zgodna]]). Z czasem utrwala się dla niej nazwa uliczki Szczytowej (''Spitzgasse'', [[1811]], [[1933]]). Po [[1945]] roku nazwa ulicy Szczytowej utrzymała się i aktualnie jest to jedno z przejść wiodących z [[Aleja Niepodległości|Alei Niepodległości]] do ulicy Tkackiej po obu stronach nieistniejącego obecnie [[Bar Extra|baru Extra]] (północne). Z najnowszego planu zagospodarowania tego rejonu wynika, że przejście od południowej strony zostanie zabudowane.
 
== Galeria ==
 
== Galeria ==
 
<gallery>
 
<gallery>

Wersja z 23:22, 16 paź 2012

Ulica Szczytowa
Śródmieście
Ulica Szczytowa
Ulica Szczytowa
  Nazwa pełna Szczytowa
  Nazwa niemiecka Spitzgasse
  Osiedle Stare Miasto
  Dzielnica Śródmieście
  Długość (m)[i] 72
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.

Ulica Szczytowa (niem. Spitzgasse) - była to uliczka pożarowa wiodąca z ulicy Tkackiej w kierunku dawnych średniowiecznych murów miejskich, założona przez władze pruskie ze względów przeciwpożarowych w 1725 roku na niezamieszkałej parceli pomiędzy nieistniejącymi obecnie budynkami Tkacka 16 i 17. Początkowo nazywano ją uliczką "Małą Wałową" (Kleine Wallstraße, 1722) w odróżnieniu od ulicy "Wielkiej Wałowej" Große Wallstraße (1722), do której wiodła po rozebraniu murów miejskich. Po przemianowaniu dawnej uliczki Przy Beczce Soli (In Saltzgass) na uliczkę "Mała Wałowa" (Kleine Wallstraße, 1725), otrzymała nazwę "przejścia Szczytowego" (Spitzgang, 1725) i równolegle uliczki Szczytowej (Spitzgasse, 1725), którą dotychczas nosiła druga z uliczek pożarowych (późniejsza ulica Zgodna). Z czasem utrwala się dla niej nazwa uliczki Szczytowej (Spitzgasse, 1811, 1933). Po 1945 roku nazwa ulicy Szczytowej utrzymała się i aktualnie jest to jedno z przejść wiodących z Alei Niepodległości do ulicy Tkackiej po obu stronach nieistniejącego obecnie baru Extra (północne). Z najnowszego planu zagospodarowania tego rejonu wynika, że przejście od południowej strony zostanie zabudowane.

Galeria

Bibliografia

  • Die älteren Stettiner Strassennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung – von Hugo Lemcke, zweite neubearbeitete Auflage von C. Fredrich, Stettin Leon Sauniers Buchhandlung 1926.IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk