Ulica Warszawska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 74: Linia 74:
*Wspomnienia pierwszych mieszkańców ulicy, przesiedlonych z kresów RP w 1945 r.
*Wspomnienia pierwszych mieszkańców ulicy, przesiedlonych z kresów RP w 1945 r.
*Wspomnienia mieszkańców wysiedlanych do Niemiec w 1945 r.
*Wspomnienia mieszkańców wysiedlanych do Niemiec w 1945 r.
== Zobacz też ==
* [[Stołczyn|Stołczyn]]


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==

Wersja z 16:18, 20 paź 2014

Ulica Warszawska
Północ
Ulica Warszawska
(fot. Damian Porowski)
  Nazwa pełna Warszawska
  Nazwa niemiecka Bergstraße
  Osiedle Stołczyn
  Dzielnica Północ
  Długość (m)[i] 460,1
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Historia do 1945 roku

Niemiecka nazwa ulicy, Bergstraße, nawiązuje do jej górskiego charakteru, ponieważ ulica wznosi się w kierunku zachodnim niemalże pod katem 45°.

Stare domy zbudowano z cegły, którą produkowano jeszcze przed 1928 rokiem w okolicznej cegielni, zwanej po wojnie Cegielnia „Zgoda”, wykorzystującej do produkcji zasoby pobliskiego terenu, którą stanowiła dobrej jakości glina, trzcina z okolicznych nadodrzańskich terenów i nieodżywiczone drewno.

Wokół domów znajdowały się zadbane ogródki przydomowe z ławeczkami i wydzielonymi alejkami, porośniętymi niezapominajkami. W okolicznych sadach rosły cenne gatunki, obecnie rzadko spotykanych, drzew owocowych.

W latach 1928 – 1945 r. Bergstraße zabudowana była jednostronnie. Nawierzchnię stanowił biały żużel, jako odpad poprodukcyjny z okolicznej ówczesnej huty Eisenwerk Kraft, a nieistniejącej od 2005 roku Huty Szczecin.

Domy pokrywała biała elewacja i czerwona dachówka, co ładnie prezentowało się na tle okolicznej zieleni.


Historia po 1945

Po 1945 r. nazwę, ulica Warszawska, nadano na cześć mieszkańcom Warszawy, dzielnie odbudowującym stolicę ze zniszczeń po II wojnie światowej.

Ulica jest oddalona 15 minut jazdy samochodem osobowym od centrum. Obecnie przewidziana jest do zabudowy dwustronnej. Do chwili obecnej, czyli do 2014 r., zachowały się wszystkie domy z tego okresu, w tym jeden przy posesji nr 17, rozbudowany już po 1945 r. Po drugiej stronie ulicy powstały dwa nowe domki jednorodzinne – numery parzyste.

Ze względu na malownicze położenie terenu, planuje się tu budownictwo jednorodzinne. Ulica Warszawska łączy się koliście z ulicą Wincentego Witosa w górnym i dolnym odcinku oraz z ulicą Osadników. Kąt nachylenia terenu miejscami wynosi 45 stopni. Ulica dość długo nie była skanalizowana. Ścieki odprowadzano do szamb, które ok. 2010 roku przebudowano na kanalizację przewodową. Piaszczystą nawierzchnię zastąpił asfalt.

Historia do 1945 roku, zawarta na fotografii

Poniższa fotografia Stołczyna, wykonana z lotu ptaka w latach 1928-1945, przedstawia Bergstraße, jako trzeci rząd domów, z których wszystkie zachowały się do czasów obecnych. Za ulicą Warszawską widnieje kolisty zarys, niezabudowanej jeszcze całkowicie, ulicy Osadników, na której widać istniejący już, a zachowany do chwili obecnej, dwukondygnacyjny blok mieszkalny, ustawiony na planie pionowym w stosunku do ulicy Warszawskiej w jej górnym odcinku. Pierwsze dwa rzędy domów to ulica Wincentego Witosa. Osiedle, przed wojną zwane „kolonią domów”, położone jest malowniczo nad leśną doliną, za którą można zauważyć dachy domów ulicy ulicy Nehringa i ulicy Kościelnej, u zbiegu których widnieje kościół.


Przedwojenna fotografia z lat 1928-1945 Bergstraße (obecnie ul. Warszawska)


Galeria zdjęć

(fot. Ewa Bączkowska)Źródła

  • Wiedza własna i obserwacje autorki, jako mieszkanki tejże ulicy od 1957
  • Wspomnienia pierwszych mieszkańców ulicy, przesiedlonych z kresów RP w 1945 r.
  • Wspomnienia mieszkańców wysiedlanych do Niemiec w 1945 r.

Zobacz też

Ciekawostki

  • Wznoszenie się ulicy pod kątem prawie 45°czyni ją niezwykle atrakcyjną zimą, kiedy to okoliczne dzieci chętnie zjeżdżają tu na sankach, a latem na deskorolkach, nie zwracając uwagi na zagrożenie w ruchu drogowym.

IES64.png
Autor opracowania: Ewa Bączkowska