Ulica Warszawska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Warszawska
Północ
Ulica Warszawska
(fot. Damian Porowski)
  Nazwa pełna Warszawska
  Nazwa niemiecka Bergstraße
  Osiedle Stołczyn
  Dzielnica Północ
  Długość (m)[i] 460,1
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Historia do 1945 roku

Niemiecka nazwa ulicy, Bergstraße, nawiązuje do jej górskiego charakteru. Ulica wznosi się w kierunku zachodnim pod katem 45°. Zabudowa z cegły sprzed 1928 roku produkowanej w okolicznej cegielni zwanej po 1945 roku Cegielnią „Zgoda”, która wykorzystywała do produkcji zasoby pobliskiego terenu w postaci dobrej jakości gliny i trzciny z okolicznych nadodrzańskich terenów. Domy pokrywała biała elewacja i czerwona dachówka. Wokół znajdowały się przydomowe ogródki z ławeczkami przy alejkach porośniętych niezapominajkami lubiącymi cieki wodne, z których słynie okolica. W sadach rosły gatunki drzew owocowych rzadko spotykanych obecnie. W latach 1928 – 1945 r. Bergstraße zabudowana była jednostronnie. Nawierzchnię stanowił biały żużel jako odpad poprodukcyjny z okolicznej huty Eisenwerk Kraft zwanej w latach 1945-2005 Hutą Szczecin.

Poniższa fotografia Stołczyna, wykonana z lotu ptaka w latach 1928-1945, przedstawia Bergstraße jako trzeci od dołu rząd domów z istniejącym już dwukondygnacyjnym blokiem mieszkalnym przy Ringstraße, obecnie ulicy Osadników, ustawionym na planie pionowym w stosunku do ulicy Warszawskiej w jej górnym odcinku. Widać kolisty zarys niezabudowanej jeszcze całkowicie ulicy Osadników. Ulica Warszawska położona jest równolegle do zabudowanej obustronnie ulicy Wincentego Witosa i drogi polnej, która po 1945 roku przeistoczyła się w ulicę Modlińską. Osiedle to zwane „Kolonią domów” położone jest malowniczo nad leśną doliną, za którą widać dachy Wilhelmstraße i Kirchenstraße, u zbiegu których znajduje się kościół. Wszystkie budynki widniejące na fotografii zachowały się do chwili obecnej tj. do 2015 roku.

Stołczyn 1928-1945 Bergstraße (obecnie ulica Warszawska)

Historia po 1945 roku

Po roku 1945 nadano polską nazwę, ulica Warszawska, w hołdzie mieszkańcom Warszawy. Ulica oddalona jest 15 minut jazdy samochodem osobowym od centrum miasta. Do roku 2014 zachowały się wszystkie domy z okresu przedwojennego. Ulica Warszawska obecnie przewidziana jest do zabudowy dwustronnej. Powstają numery parzyste. Ze względu na malownicze położenie terenu planuje się tu budownictwo jednorodzinne. Ulica Warszawska łączy się koliście z ulicą Wincentego Witosa w górnym i dolnym odcinku oraz z ulicą Osadników. Ulica dość długo nie była skanalizowana. Ścieki odprowadzano do szamb, które ok. 2010 roku przebudowano na kanalizację przewodową. Piaszczystą nawierzchnię zastąpił asfalt.


Galeria zdjęć

(fot. Ewa Bączkowska)Źródła

  • sedina.pl
  • Wspomnienia pierwszych mieszkańców przesiedlonych z Kresów Wschodnich RP w 1945 roku
  • Wspomnienia mieszkańców wysiedlanych do Niemiec w 1945 roku

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska