Ulica Warszawska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 21:03, 25 sie 2015 autorstwa Ewa Bączkowska (dyskusja | edycje) (→‎Źródła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Warszawska
Północ
Ulica Warszawska
(fot. Damian Porowski)
  Nazwa pełna Warszawska
  Nazwa niemiecka Bergstraße
  Osiedle Stołczyn
  Dzielnica Północ
  Długość (m)[i] 460,1
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Historia do 1945 roku

Niemiecka nazwa ulicy, Bergstraße, nawiązywała do jej górskiego charakteru, ponieważ ulica wznosi się w kierunku zachodnim pod katem 45°. Zabudowę stanowiły budynki z cegły sprzed 1928 roku, produkowanej w okolicznej cegielni, która wykorzystywała zasoby pobliskiego terenu w postaci dobrej jakości gliny i trzciny z okolicznych nadodrzańskich terenów. Domy pokrywała biała elewacja i czerwona dachówka. Wokół znajdowały się przydomowe ogródki. W sadach rosły gatunki drzew owocowych, obecnie rzadko spotykanych. W latach 19281945 Bergstraße zabudowana była jednostronnie. Nawierzchnię stanowił biały żużel, jako odpad poprodukcyjny z okolicznej Eisenwerk Kraft.

Poniższa fotografia Stołczyna ( niem. Stolzenhagen ) wykonana z lotu ptaka w latach 1928-1945 przedstawia Bergstraße jako trzeci od dołu rząd domów z istniejącym już dwukondygnacyjnym blokiem mieszkalnym przy Ringstraße, ustawionym na planie pionowym w stosunku do Bergstraße w jej górnym odcinku. Widać kolisty zarys niezabudowanej jeszcze całkowicie Ringstraße. Bergstraße położona jest równolegle do zabudowanej obustronnie Nordstraße i drogi polnej, która po 1945 roku przeistoczyła się w ulicę Modlińską. Osiedle to zwane „Kolonią domów” położone jest malowniczo nad leśną doliną, za którą widać dachy Wilhelmstraße i Kirchenstraße, u zbiegu których znajduje się kościół. Wszystkie budynki widniejące na fotografii zachowały się do chwili obecnej tj. do 2015 roku.

Historia po 1945 roku

Po 1945 roku ulicy nadano polską nazwę, ulica Warszawska, w hołdzie mieszkańcom Warszawy. Ulica oddalona jest 15 minut jazdy samochodem osobowym od centrum miasta. Do 2014 roku zachowały się tu wszystkie domy z okresu przedwojennego. Obecnie ulica Warszawska przewidziana jest do zabudowy dwustronnej. Powstają numery parzyste. Ze względu na malownicze położenie terenu planuje się tu budownictwo jednorodzinne. Ulica Warszawska łączy się koliście z ulicą Wincentego Witosa w górnym i dolnym odcinku oraz z ulicą Osadników. Ulica dość długo nie była skanalizowana. Ścieki odprowadzano do szamb, które w 2010 roku przebudowano na kanalizację przewodową. Piaszczystą nawierzchnię zastąpił asfalt.

Galeria zdjęć

(fot. Ewa Bączkowska)Ciekawostki

  • Ze względu na fakt, że wiele obecnych osiedli i dzielnic Szczecina przed 1945 rokiem stanowiło odrębne miejscowości, zdarzają się sytuacje, gdzie niemiecka nazwa ulicy Bergstraße odnosi się do więcej niż jednej ulicy znajdującej się na terenie obecnego Szczecina.Bibliografia

  • Marek Łuczak, Szczecin, Skolwin, Stołczyn wyd. 1, Pomorskie Towarzystwo Historyczne, Szczecin 2007
  • sedina.pl
  • Wspomnienia pierwszych mieszkańców przesiedlonych z Kresów Wschodnich RP w 1945 roku
  • Wspomnienia mieszkańców wysiedlanych do Niemiec w 1945 rokuZobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska