Władysław Drobny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 19: Linia 19:
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
Władysław Drobny urodził się 22 maja 1900  roku we wsi  Grzechynia  niedaleko Makowa Podhalańskiego. W roku 1913 ukończył Szkołę Ludową w Makowie Podhalańskim. Maturę zdał w roku 1921 w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Wadowicach. W 1923 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku. W latach 1922-1923 był komendantem hufca ZHP Kraków-Podgórze. W roku 1925 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  W roku 1931 na tej samej uczelni obronił doktorat. W latach 1931-1938 był nauczycielem w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku szkolnym 1938/1939 sprawował funkcję dyrektora Gimnazjum i Liceum w Turku nad Stryjem.  
+
Władysław Drobny urodził się [[22 maja]] [[1900]] roku we wsi  Grzechynia  niedaleko Makowa Podhalańskiego. W roku [[1913]] ukończył Szkołę Ludową w Makowie Podhalańskim. Maturę zdał w roku [[1921]] w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Wadowicach.  
Uczestnik  kampanii wrześniowej 1939 r. W kampanii francuskiej 1940 r. był żołnierzem 2 Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem generała Bronisława Prugara - Ketlinga. Po kapitulacji Francji przedostał się do Szwajcarii. Był organizatorem, a w latach 1940-1944 dyrektorem  gimnazjum i liceum dla internowanych żołnierzy w miasteczku Wetzikon, w kantonie Zurych.  Współpracował z Muzeum Polskim w Rapperswilu, skąd pozyskiwał  polskie książki. Przeniesiony do Meilen, został przydzielony do sztabu dywizji w charakterze referenta spraw szkolnych. Następnie przebywał w obozie w Winterthur, gdzie gromadził materiały dotyczące szkolnictwa i życia kulturalnego w obozach dla internowanych żołnierzy.
+
 
Od 1946 roku związany ze Szczecinem. W latach 1946-1948 był naczelnikiem Wydziału Opieki na Dzieckiem w Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego, organizował m.in. pomoc dla sierot wojennych. Od 1947 do 1949 r. był dyrektorem Studium Wstępnego przy Szkole Inżynierskiej. Wykładał  na kursach przygotowawczych na studia w Szkole Prawniczej Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach 1954-1970 był wykładowcą i kierownikiem Wydziału Filologii Polskiej w I Studium Nauczycielskim w Szczecinie, kształcił  kadry pedagogiczne również na wydziale zaocznym studium. W latach 1968-1970 wykładał m.in. gramatykę opisową języka polskiego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Szczecinie. Według opinii studentów był surowym i wymagającym pedagogiem, życzliwym i niezwykle punktualnym człowiekiem. 1 września 1970 r. przeszedł na emeryturę.  
+
W [[1923]] roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku. W latach [[1922]]-[[1923]] był komendantem hufca ZHP Kraków-Podgórze. W roku [[1925]] ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  W roku [[1931]] na tej samej uczelni obronił doktorat. W latach [[1931]]-[[1938]] był nauczycielem w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku szkolnym [[1938]]/[[1939]] sprawował funkcję dyrektora Gimnazjum i Liceum w Turku nad Stryjem.  
Był aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Okręgu i Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegatem na zjazdy krajowe ZNP, członkiem Głównego Sądu Organizacyjnego ZNP, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Sekcji Pionierów Oświaty Szczecińskiej i Okręgowej Komisji Historycznej ZNP. Brał udział w dwóch kadencjach Komisji Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był członkiem Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego i Rady Naukowej Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Szczecińskiego. Autor i członek komitetu redakcyjnego ponad osiemdziesięciu  publikacji  z historii oświaty i szkolnictwa polskiego, szczególnie rozwoju oświaty w okresie międzywojennym, na obczyźnie w czasie II wojny światowej oraz szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
+
 
Zmarł 2 lutego 1989 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 96A-3-7).  
+
Uczestnik  kampanii wrześniowej [[1939]] roku. W kampanii francuskiej [[1940]] roku był żołnierzem 2. Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem generała Bronisława Prugara-Ketlinga. Po kapitulacji Francji przedostał się do Szwajcarii. Był organizatorem, a w latach [[1940]]-[[1944]] dyrektorem  gimnazjum i liceum dla internowanych żołnierzy w miasteczku Wetzikon, w kantonie Zurych.  Współpracował z Muzeum Polskim w Rapperswilu, skąd pozyskiwał  polskie książki. Przeniesiony do Meilen, został przydzielony do sztabu dywizji w charakterze referenta spraw szkolnych. Następnie przebywał w obozie w Winterthur, gdzie gromadził materiały dotyczące szkolnictwa i życia kulturalnego w obozach dla internowanych żołnierzy.
W 1999 roku  nominowany na Pomorzanina Naszych Czasów  w  plebiscycie  „Głosu Szczecińskiego”.  Kandydat do tytułu Szczecinianina Stulecia w plebiscycie  szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.
+
 
 +
Od [[1946]] roku związany ze [[Szczecin]]em. W latach [[1946]]-[[1948]] był naczelnikiem Wydziału Opieki na Dzieckiem w Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego, organizował m.in. pomoc dla sierot wojennych. Od [[1947]] do [[1949]] roku był dyrektorem Studium Wstępnego przy Szkole Inżynierskiej. Wykładał  na kursach przygotowawczych na studia w Szkole Prawniczej Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach [[1954]]-[[1970]] był wykładowcą i kierownikiem Wydziału Filologii Polskiej w I Studium Nauczycielskim, kształcił  kadry pedagogiczne również na wydziale zaocznym. W latach [[1968]]-[[1970]] wykładał m.in. gramatykę opisową języka polskiego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Według opinii studentów był surowym i wymagającym pedagogiem, życzliwym i niezwykle punktualnym człowiekiem. [[1 września]] [[1970]] roku przeszedł na emeryturę.  
 +
 
 +
Był aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Okręgu i Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegatem na zjazdy krajowe ZNP, członkiem Głównego Sądu Organizacyjnego ZNP, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Sekcji Pionierów Oświaty Szczecińskiej i Okręgowej Komisji Historycznej ZNP. Brał udział w dwóch kadencjach Komisji Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był członkiem Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego i Rady Naukowej Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Szczecińskiego. Autor i członek komitetu redakcyjnego ponad osiemdziesięciu  publikacji  z historii oświaty i szkolnictwa polskiego, szczególnie rozwoju oświaty w okresie międzywojennym, na obczyźnie w czasie II wojny światowej oraz szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
 +
 
 +
Zmarł [[2 lutego]] [[1989]] roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 96A-3-7).  
 +
 
 +
W [[1999]] roku  nominowany na Pomorzanina Naszych Czasów  w  plebiscycie  „Głosu Szczecińskiego”.  Kandydat do tytułu Szczecinianina Stulecia w plebiscycie  szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.
  
 
==Publikacje (wybór)==
 
==Publikacje (wybór)==

Wersja z 11:55, 9 lip 2015

200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Władysław Drobny
pedagog
Data urodzenia 22 maja 1900
Miejsce urodzenia Grzechynia
Data śmierci 2 lutego 1989
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 96A-3-7)
Narodowość polska
Pseudonim Bronisław Listwan

Władysław Drobny (1900-1989) – polonista, pedagog, organizator szczecińskiej oświaty,działacz społeczny.

Życiorys

Władysław Drobny urodził się 22 maja 1900 roku we wsi Grzechynia niedaleko Makowa Podhalańskiego. W roku 1913 ukończył Szkołę Ludową w Makowie Podhalańskim. Maturę zdał w roku 1921 w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Wadowicach.

W 1923 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku. W latach 1922-1923 był komendantem hufca ZHP Kraków-Podgórze. W roku 1925 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1931 na tej samej uczelni obronił doktorat. W latach 1931-1938 był nauczycielem w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku szkolnym 1938/1939 sprawował funkcję dyrektora Gimnazjum i Liceum w Turku nad Stryjem.

Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. W kampanii francuskiej 1940 roku był żołnierzem 2. Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem generała Bronisława Prugara-Ketlinga. Po kapitulacji Francji przedostał się do Szwajcarii. Był organizatorem, a w latach 1940-1944 dyrektorem gimnazjum i liceum dla internowanych żołnierzy w miasteczku Wetzikon, w kantonie Zurych. Współpracował z Muzeum Polskim w Rapperswilu, skąd pozyskiwał polskie książki. Przeniesiony do Meilen, został przydzielony do sztabu dywizji w charakterze referenta spraw szkolnych. Następnie przebywał w obozie w Winterthur, gdzie gromadził materiały dotyczące szkolnictwa i życia kulturalnego w obozach dla internowanych żołnierzy.

Od 1946 roku związany ze Szczecinem. W latach 1946-1948 był naczelnikiem Wydziału Opieki na Dzieckiem w Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego, organizował m.in. pomoc dla sierot wojennych. Od 1947 do 1949 roku był dyrektorem Studium Wstępnego przy Szkole Inżynierskiej. Wykładał na kursach przygotowawczych na studia w Szkole Prawniczej Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach 1954-1970 był wykładowcą i kierownikiem Wydziału Filologii Polskiej w I Studium Nauczycielskim, kształcił kadry pedagogiczne również na wydziale zaocznym. W latach 1968-1970 wykładał m.in. gramatykę opisową języka polskiego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Według opinii studentów był surowym i wymagającym pedagogiem, życzliwym i niezwykle punktualnym człowiekiem. 1 września 1970 roku przeszedł na emeryturę.

Był aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Okręgu i Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegatem na zjazdy krajowe ZNP, członkiem Głównego Sądu Organizacyjnego ZNP, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Sekcji Pionierów Oświaty Szczecińskiej i Okręgowej Komisji Historycznej ZNP. Brał udział w dwóch kadencjach Komisji Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był członkiem Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego i Rady Naukowej Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Szczecińskiego. Autor i członek komitetu redakcyjnego ponad osiemdziesięciu publikacji z historii oświaty i szkolnictwa polskiego, szczególnie rozwoju oświaty w okresie międzywojennym, na obczyźnie w czasie II wojny światowej oraz szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych.

Zmarł 2 lutego 1989 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 96A-3-7).

W 1999 roku nominowany na Pomorzanina Naszych Czasów w plebiscycie „Głosu Szczecińskiego”. Kandydat do tytułu Szczecinianina Stulecia w plebiscycie szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.

Publikacje (wybór)

 • Wypisy polskie. Geneva : Pomoc Jeńcom YMCA. Wszechświat. Komitet Zw. Młodzieży Chrześc. w Genewie, 1942. (Opublikowane pod pseud. Bronisław Listwan).
 • Die Internierten- Schullager in der Schweiz, erweiterter Separatdruck aus der „Neuen Zürcher Zeitung” 1946, nr 834.
 • Szkolnictwo polskie w Szwajcarii okresie 1940-1945, „Głos Nauczycielski” 1946.
 • Notatki z dziejów szkolnictwa polskiego w Szwajcarii w czasie II wojny światowej. „Przegląd Historyczno-Oświatowy” 1962, nr 1.
 • Studium Wstępne Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. "PZP" 1970, nr 4.
 • Z dziejów oświaty polskiej na emigracji w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie 1971, z. 4.
 • Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej 1973.
 • Z dziejów oświaty polskiej na obczyźnie w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie 1978, nr 23. Prace Wydziału Humanistycznego nr 7.
 • Walka bez oręża. Polskie obozy uniwersyteckie dla internowanych w Szwajcarii w latach 1940-1946. Warszawa, Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1985.
 • Praca Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej : dziennik bezpartyjny : organ instytucyj, związków, stowarzyszeń m. Włocławka oraz powiatów: włocławskiego, nieszawskiego i lipnowskiego. Red. Władysław Drobny. Włocławek: Kujawska Spółka Wydawnicza 1929-1930.
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Pod red. L. Turek-Kwiatkowskiej, kom. red. Władysław Drobny et al. Szczecin: Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd Główny. Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych. Filia w Szczecinie 1979.

Nagrody

 • Nagroda Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z okazji 25. rocznicy wyzwolenia Szczecina (1970)
 • II nagroda w konkursie „Moja praca na Ziemi Szczecińskiej” zorganizowanym przez Okręgową Komisję Historyczną ZNP w Szczecinie (1973)

Odznaczenia

 • Złoty Krzyż Zasługi (1957)
 • Złota Odznaka Gryfa Pomorskiego (1959)
 • Złota Odznaka ZNP (1959)
 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1965)
 • Tytuł honorowy Zasłużonego Nauczyciela PRL (1966)
 • Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury (1970)
 • Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Sportu (1972)
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1973)


Bibliografia

 • Drobny W. Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1973.
 • Pionierskie lata oświaty szczecińskiej. Red. L. Turek-Kwiatkowska. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 1975.
 • Pomorzanin Naszych Czasów. Oprac. red. K. Pohl. Szczecin: Głos Szczeciński [2001].
 • Turek-Kwiatkowska L. Władysław Drobny. W: Encyklopedia Szczecina. T. 1. Red. T. Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński 1999, s. 207. ISBN 83-87341-452.
 • Twardochleb B. Władysław Drobny. W: Szczecinianie stulecia. Oprac. J. Dżaman. Łódź: „Piątek Trzynastego” 2000, s. 39. ISBN 83-87735-63-9.
 • Z dziejów oświaty Pomorza Zachodniego 1945-2002. Praca zbiorowa pod red. Cz. Plewki. Szczecin: Kuratorium Oświaty, Wydawnictwo „Dokument” 2003. ISBN 83-89341-01-8.
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Praca zbiorowa pod red. L. Turek-Kwiatkowskiej. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej 1979.