Warszewiec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Rzeka_infobox
 
{{Rzeka_infobox
 
|nazwa_rzeki=Warszewiec
 
|nazwa_rzeki=Warszewiec
|rzeka_grafika=rzeka_brak.jpg
+
|rzeka_grafika= Warszewiec.jpg
|opis_zdjecia={{Pomoz_foto_obiekt}}
+
|opis_zdjecia= Strumień Warszewiec na terenie Niemierzyna
 
| nazwa_niemiecka  = Kückenmühlenbach
 
| nazwa_niemiecka  = Kückenmühlenbach
 
|nazwa_dawna =
 
|nazwa_dawna =
Linia 12: Linia 12:
 
|mapa_link=
 
|mapa_link=
 
}}
 
}}
'''Warszewiec''' (niem. ''Kückenmühlenbach'') - strumień w granicach administracyjnych [[Szczecin]]a. Posiada długość ok. 5,0 km. Nad Warszewcem stwierdzono występowanie osadnictwa ludzkiego w neolicie. W średniowieczu i do końca XIX w. pobudowano nad nim szereg młynów wodnych. Pozostały po nich ślady w postaci stawów spiętrzających wody. Jednym z młynów był [[Kückenmühle|Młyn Kurzy]], wspomniany już w [[XVII wiek]]u.
+
'''Warszewiec''' (niem. ''Kückenmühlenbach'') - strumień w granicach administracyjnych [[Szczecin]]a. <ref>Nazwa tego strumienia nie występuje w Słowniku Rosponda (S. Rospond, ''Słownik nazw geograficznych Polski Zachodniej i Północnej''. Wrocław [[1951]]); podaję za: ''Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948''. Praca zbiorowa pod red. Tadeusza Białeckiego. Szczecin [[2002]].</ref> Posiada długość ok. 5,0 km. Nad Warszewcem stwierdzono występowanie osadnictwa ludzkiego w neolicie. W średniowieczu i do końca XIX w. pobudowano nad nim szereg młynów wodnych. Pozostały po nich ślady w postaci stawów spiętrzających wody. Jednym z młynów był [[Kückenmühle|Młyn Kurzy]], wspomniany już w [[XVII wiek]]u.  
 
 
Strumień bierze swój początek na podmokłych łąkach w okolicach ulicy [[Wapienna|Wapiennej]] w osiedlu [[Warszewo]]<ref>Szczecin, plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ISBN 978-83-7445-163-5</ref>. Warszewiec opływa [[Warszewo]] półkoliście, a następnie kieruje się na południe, po przepłynięciu ok. 1 kilometra przyjmuje z prawego brzegu [[Warszówka|Warszówkę]]. Płynie głęboką doliną, która od ulicy [[Chopina]] przechodzi w rynnę erozyjną. Płynąc wzdłuż ul. [[Broniewskiego]] dopływa do [[Plac Matki Polki|Placu Matki Polki]], gdzie wpływa do krytego kanału. Warszewiec przepływa kanałem jeszcze ok. 2 km, po czym uchodzi do [[Osówka|Osówki]]<ref>[http://www.ros.pttk.pl/strona_Rajd_Szlakiem_Walk_2007_2.htm PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka]</ref>.
 
  
 +
Strumień bierze swój początek na podmokłych łąkach w okolicach ulicy [[Wapienna|Wapiennej]] na terenie osiedla [[Warszewo]]<ref>Szczecin, plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ISBN 978-83-7445-163-5</ref>. Warszewiec opływa [[Warszewo]] półkoliście, a następnie kieruje się na południe, i po przepłynięciu ok. 1 kilometra przyjmuje z prawego brzegu [[Warszówka|Warszówkę]]. Przechodząc na terenie [[Niemierzyn|Niemierzyna]] w rynnę erozyjną płynie głęboką doliną położoną na terenie dawnego [[Cmentarz przy ul. Chopina|cmentarza przyszpitalnego]] przy ulicy [[Chopina]]. Następnie dalej płynąc wzdłuż ul. [[Broniewskiego]] dopływa do [[Plac Matki Polki|Placu Matki Polki]], gdzie wpływa do krytego kanału. Warszewiec przepływa kanałem jeszcze ok. 2 km, po czym uchodzi do strumienia [[Osówka]]<ref>[http://www.ros.pttk.pl/strona_Rajd_Szlakiem_Walk_2007_2.htm PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka]</ref>.
 
{{przypisy}}
 
{{przypisy}}
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
* [[Encyklopedia Szczecina]]. T. 2. Red. [[Tadeusz Białecki]]. Szczecin: [[Uniwersytet Szczeciński]], 2000.
 
* [[Encyklopedia Szczecina]]. T. 2. Red. [[Tadeusz Białecki]]. Szczecin: [[Uniwersytet Szczeciński]], 2000.
* [[Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], [[Szczecin stary i nowy]], wyd. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 1991, str. 374-5
+
* [[Tadeusz Białecki]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], [[Szczecin stary i nowy]], wyd. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 1991, str. 374-375.
 +
* ''Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948''. Praca zbiorowa pod red. Tadeusza Białeckiego. Szczecin 2002.
 
* ''Die älteren Stettiner Straßennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung'' – von H. Lemcke, zweite neu bearbeitete Auflage von C. Fredrich. Stettin 1926.
 
* ''Die älteren Stettiner Straßennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung'' – von H. Lemcke, zweite neu bearbeitete Auflage von C. Fredrich. Stettin 1926.
 +
* [http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszewiec Warszewiec] W: Wikipedia Otwarta Encyklopedia [online]. [Przeglądany 26 sierpnia 2013]
 
[[Kategoria:Rzeki i strumienie]]
 
[[Kategoria:Rzeki i strumienie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Rzeki i strumienie]]
 
[[Kategoria:Pomeranica - Rzeki i strumienie]]

Aktualna wersja na dzień 18:15, 21 gru 2020

Warszewiec
Warszewiec
Strumień Warszewiec na terenie Niemierzyna
Uchodzi do Osówka
Miejsce ujścia Niemierzyn
Nazwa niemiecka Kückenmühlenbach
Lokalizacja źródła Warszewo
Długość ok. 5,0

Warszewiec (niem. Kückenmühlenbach) - strumień w granicach administracyjnych Szczecina. [1] Posiada długość ok. 5,0 km. Nad Warszewcem stwierdzono występowanie osadnictwa ludzkiego w neolicie. W średniowieczu i do końca XIX w. pobudowano nad nim szereg młynów wodnych. Pozostały po nich ślady w postaci stawów spiętrzających wody. Jednym z młynów był Młyn Kurzy, wspomniany już w XVII wieku.

Strumień bierze swój początek na podmokłych łąkach w okolicach ulicy Wapiennej na terenie osiedla Warszewo[2]. Warszewiec opływa Warszewo półkoliście, a następnie kieruje się na południe, i po przepłynięciu ok. 1 kilometra przyjmuje z prawego brzegu Warszówkę. Przechodząc na terenie Niemierzyna w rynnę erozyjną płynie głęboką doliną położoną na terenie dawnego cmentarza przyszpitalnego przy ulicy Chopina. Następnie dalej płynąc wzdłuż ul. Broniewskiego dopływa do Placu Matki Polki, gdzie wpływa do krytego kanału. Warszewiec przepływa kanałem jeszcze ok. 2 km, po czym uchodzi do strumienia Osówka[3].

Przypisy

  1. Nazwa tego strumienia nie występuje w Słowniku Rosponda (S. Rospond, Słownik nazw geograficznych Polski Zachodniej i Północnej. Wrocław 1951); podaję za: Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Praca zbiorowa pod red. Tadeusza Białeckiego. Szczecin 2002.
  2. Szczecin, plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ISBN 978-83-7445-163-5
  3. PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka

Bibliografia