Widoki Szczecina Ludwiga Eduarda Lütkego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok Szczecina z Łasztowni na zamek i kościół św. Jakuba
Widok Szczecina z Łasztowni na zamek i kościół św. Jakuba
Fot. G. Solecki, A. Piętak
Autor Ludwig Eduard Lütke (1801–1850)
Lokalizacja Muzeum Narodowe w Szczecinie
Data powstania 1836
Materiał olej, płótno, 75,5 x 125 cm
Wymiary {{{wymiary}}}


Widoki Szczecina Ludwiga Eduarda Lütkego

Pośród szczecińskich skarbów przywołujących magię miasta 1. połowy XIX wieku szczególne miejsce obok dzieł Augusta Ludwiga Mosta szczególne miejsce w Muzeum Narodowym w Szczecinie zajmują dwie imponujące weduty Ludwiga Eduarda Lütkego – "Widok Szczecina z Łasztowni na zamek i kościół św. Jakuba" oraz "Widok Szczecina pomiędzy kościołem św. Jana i Mostem Długim". Szczecińskie obrazy to przykłady biedermeierowskiej dbałości o realia i precyzję w odtworzeniu szczegółów scen z życia szyprów na barkach, prac w warsztacie szkutniczym, ruchu w porcie i na nabrzeżu, różnorodności statków na wodzie i miejskiej zabudowy. Wprawdzie przez niemal dwieście lat wiele się zmieniało w panoramie Szczecina, to jednak charakterystyczne obiekty i topografia miejsca pozostają rozpoznawalne nie tylko dla badaczy historii miasta.

Autor

Ludwig Eduard Lütke (1801 Berlin – 1850 Berlin) – malarz, rysownik, litograf. Przyszedł na świat 26 lutego 1801 roku w Berlinie, wkrótce został ochrzczony w kościele św. Zofii (Sophienkirche) przy Große Hamburger Straße (Taufregister, Sophienkirche Berlin, Nr. 166/1801). Uczył się w warsztacie swego ojca Petera Ludwiga Lütkego (1759 Berlin – 1831 Berlin), profesora malarstwa pejzażowego berlińskiej Królewsko-Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Pomorzu znanego za sprawą powstałej na zamówienie Fryderyka Wilhelma III panoramy Trzebiatowa z drogi prowadzącej do Kołobrzegu (1809).

Ludwig Eduard Lütke, o którego życiu wiadomo niewiele, jest twórcą licznych malarskich (wykonywanych techniką olejną bądź akwarelą) oraz graficznych (w technice litografii), pejzaży miejskich oraz widoków architektury Berlina (m.in. "Album von Berlin und Potsdam in zweiunddreißig Original-Ansichten") oraz pejzaży głównie Saksonii, Śląska i Pomorza. Artysta wystawiał swe prace podczas dorocznych wystaw berlińskiej akademii w latach 1822, 1830 i 1834. Jego malarskie kompozycje, zyskały popularność wśród odbiorców m. in. dzięki ich powielaniu w formie litografii drukowanych w Królewskim Instytucie Litografii w Berlinie (Königliches Lithographisches Institut zu Berlin). Artysta zmarł w rodzinnym Berlinie w wieku niespełna pięćdziesięciu lat, 10 marca 1850 roku.