Wieczór z Jarosławem Haszkiem (TV): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
 
Pierwsze z przedstawień cyklu - ''Zaręczyny mojej siostry'' - ukazuje perypetie nie mogącej znaleźć męża panny z dobrego mieszczańskiego domu.
 
Pierwsze z przedstawień cyklu - ''Zaręczyny mojej siostry'' - ukazuje perypetie nie mogącej znaleźć męża panny z dobrego mieszczańskiego domu.
  
Program jest kolejnym po ''[[Wieczory z Conradem|Wieczorach z Conradem]]'' i ''Uniwersytecie dla starszych panów'' telewizyjnym cyklem przybliżającym krótkie utwory prozatorskie światowej literatury, zrealizowanym przez Teatr Telewizji w [[Szczecin|Szczecinie]] przy udziale aktorów scen szczecińskich.
+
Program jest kolejnym po ''[[Wieczory z Conradem (TV)|Wieczorach z Conradem]]'' i ''Uniwersytecie dla starszych panów'' telewizyjnym cyklem przybliżającym krótkie utwory prozatorskie światowej literatury, zrealizowanym przez Teatr Telewizji w [[Szczecin|Szczecinie]] przy udziale aktorów scen szczecińskich.
 
+
<br/><br/>
== O programie ==
+
== Informacje o programie ==
 
* '''tytuł:''' ''Zaręczyny mojej siostry'' (w cyklu ''Wieczór z Jarosławem Haszkiem'')
 
* '''tytuł:''' ''Zaręczyny mojej siostry'' (w cyklu ''Wieczór z Jarosławem Haszkiem'')
 
* '''autor:''' Jarosław Haszek
 
* '''autor:''' Jarosław Haszek
Linia 14: Linia 14:
 
* '''produkcja:''' Telewizja [[Szczecin]] 1973
 
* '''produkcja:''' Telewizja [[Szczecin]] 1973
 
* '''emisja:''' 26 kwietnia 1973 (TVP 1 pr. ogólnopol.)
 
* '''emisja:''' 26 kwietnia 1973 (TVP 1 pr. ogólnopol.)
 +
<br/><br/>
 +
== Z prasy ==
  
== O programie ==
+
* ''(...) Pomysł prezentacji kilku utworów wybranego autora już przez swój walor popularyzatorski jest godny pochwały. (...) Sięgnięcie twórców szczecińskich w trzecim cyklu programów do mniej znanych fragmentów twórczości autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka” wydaje się zamierzeniem szlachetnym, choć przecież dyskusyjnym. Zdaje się, że realizatorów pociągnęła w stronę twórczości Haszka zwyczajowo już przekazywana tradycja opracowywania tego rodzaju widowisk, opartych na podobnej poetyce i takimż zasobie treści, jak właśnie humoreski Haszka. (...) Zabieg, jakiego dokonali swego czasu twórcy szczecińscy na arcydziełach nowelistyki światowej - opowiadaniach Conrada - pozwalał dopuścić tu możliwość takiego samego dokonania kameralnego, ułatwiającego obcowanie z wielkim literackim zjawiskiem, choć ujętym w małą formę.'' '''(Krzysztof Mierzejewski, ''Spotkanie z Jarosławem Haszkiem'', „Ekran” 1973 nr 19, s. 10)'''
 
 
* ''(...) Sięgnięcie twórców szczecińskich w trzecim cyklu programów do mniej znanych fragmentów twórczości autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka” wydaje się zamierzeniem szlachetnym, choć przecież dyskusyjnym. Zdaje się, że realizatorów pociągnęła w stronę twórczości Haszka zwyczajowo już przekazywana tradycja opracowywania tego rodzaju widowisk, opartych na podobnej poetyce i takimż zasobie treści, jak właśnie humoreski Haszka.
 
  
  

Aktualna wersja na dzień 09:40, 1 mar 2016

Wieczór z Jarosławem Haszkiem (1973) – cykl humoresek jednego z najpoczytniejszych w Polsce autorów, czeskiego pisarza Jarosława Haszka. Pierwsze z przedstawień cyklu - Zaręczyny mojej siostry - ukazuje perypetie nie mogącej znaleźć męża panny z dobrego mieszczańskiego domu.

Program jest kolejnym po Wieczorach z Conradem i Uniwersytecie dla starszych panów telewizyjnym cyklem przybliżającym krótkie utwory prozatorskie światowej literatury, zrealizowanym przez Teatr Telewizji w Szczecinie przy udziale aktorów scen szczecińskich.

Informacje o programieZ prasy

  • (...) Pomysł prezentacji kilku utworów wybranego autora już przez swój walor popularyzatorski jest godny pochwały. (...) Sięgnięcie twórców szczecińskich w trzecim cyklu programów do mniej znanych fragmentów twórczości autora „Przygód dobrego wojaka Szwejka” wydaje się zamierzeniem szlachetnym, choć przecież dyskusyjnym. Zdaje się, że realizatorów pociągnęła w stronę twórczości Haszka zwyczajowo już przekazywana tradycja opracowywania tego rodzaju widowisk, opartych na podobnej poetyce i takimż zasobie treści, jak właśnie humoreski Haszka. (...) Zabieg, jakiego dokonali swego czasu twórcy szczecińscy na arcydziełach nowelistyki światowej - opowiadaniach Conrada - pozwalał dopuścić tu możliwość takiego samego dokonania kameralnego, ułatwiającego obcowanie z wielkim literackim zjawiskiem, choć ujętym w małą formę. (Krzysztof Mierzejewski, Spotkanie z Jarosławem Haszkiem, „Ekran” 1973 nr 19, s. 10)
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz