Wiewiecko

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieś
Wieś
{{{grafika_opis}}}
Powiat
Gmina
Sołectwo
[ Strona internetowa miejscowości.]


Geografia

Położenie

Wieś sołecka składająca się z kilku części rozproszonych wzdłuż dróg Węgorzyno – Ginawa i Brzeźniak – Storkowo. Wysokość 120 – 130 m n.p.m. Nazwa przejściowa Zarzecze, nazwa niemiecka Henkenhagen.

Obiekty fizjograficzne

Jezioro Wiewiecko, położone na zachód od zabudowań folwarcznych. Powierzchnia 5 ha. Lustro wody na wysokości 117,1 m n.p.m. Brzegi trudno dostępne.
Jezioro Dobrowo, Dobrkowo, Dąbrowa (Kozierowski), nazwa niemiecka Damerow See; położone na południowy-wschód od stacji kolejowej. Powierzchnia 5 ha. Lustro wody na wysokości 104 m n.p.m. Brzegi trudno dostępne.
Jezioro Stopno Duże, Stopno Wielkie; położone na północ od linii kolejowej Runowo Pomorskie – Chojnice, 1 km na południowy-wschód od stacji kolejowej. Powierzchnia 7 ha. Na północny-wschód od jeziora, przy drodze do Brzeźniaka mury dawnego zakładu produkującego tłuczeń z głazów narzutowych dla potrzeb kolei. Od zakładu w kierunku zachodnim torowisko dawnej kolejki gospodarczej rozebranej po 1945 r., przechodzące obok dawnego folwarku Węgorzyno B i Łobez A, następnie przez Graniczkę do Storkowa.
Jezioro Stopno Małe, położone na wschód od jeziora Stopno Duże. Powierzchnia 4 ha. Wysokość lustra wody 103 m n.p.m.
Góra Zamkowa, położona na północny-wschód od jeziora Stopno Małe, 2 km od stacji kolejowej. Wysokość 144,7 m n.p.m. Nazwa niemiecka Schloss Berge. Grodzisko wczesnośredniowieczne, z X w. powierzchnia 0,5 ha. Niemal prostokątne o dobrze zachowanych wałach o wysokości 2 – 4 m. Majdan lekko wklęsły o wymiarach 45 x 35 m. Część południowa opada tarasowato.
Białka, Białka (Kozierowski); wzgórze na wsch. od Zamkowej Góry, 0,4 km na północny-zachód od Łobzowa, na północ od drogi do Wiewiecka.

Przyroda

Park dworski, krajobrazowy, z 2 poł. XIX w., powierzchnia 5 ha. Zachowała się jedynie niewielka ilość starodrzewu. Fundamenty rozebranego dworu. Na wschód od jeziora Wiewiecko.

Historia

W 1564 r. w metrykule granicznej Księstwa Pomorskiego i Brandenburgii Wiewiecko występuje jako Henningshagen, przynależne do Księstwa. Wymieniona jest cegielnia, młyn wodny, folwark. W połowie XIX w. wieś składała się z 5 części:
1. część będąca do 1847 r. w uposażeniu dóbr Pęzina (von Putkamer), 113 mieszkańców; nad jez. Wiewiecko, nazwa niemiecka Henkenhagen.
2. część należąca do dóbr Borków Labez A, 145 mieszkańców; przy drodze Ginawa – Węgorzyno, na pn.-zach. od Pilchówka, nazwa niemiecka Kol. Henkenhagen (Antheil Labez A),
3. część należąca do dóbr Borków Połchowo, 111 mieszkańców. Pilchówko, nazwa niemiecka Antheil Polchow.
4. część należąca do dóbr Borków Węgorzyno A, 111 mieszkańców. Kolonia przy stacji kolejowej. Domyśl, Miłogoszcz (nazwa spotykana na niektórych mapach), nazwa niemiecka Sophiehof (Antheil Wangerin A),
5. część należaca do dóbr Borków Węgorzyno B, 46 mieszkańców. Przy drodze Brzeźniak – Storkowo, ok. 0,5 km na pd. od stacji kolejowej, przy dawnej linii kolejki gospodarczej. Nazwa niemiecka Antheil Wangerin B.
W okresie II wojny światowej we wsi był obóz pracy przymusowej.

Samorząd

Sołtys
Danuta Margol, Ginawa 33

Demografia

W 2008 r. wieś zamieszkiwało 178 osób.

Zabytki

Grodzisko, na Górze Zamkowej. Wczesnośredniowieczne, X w., powierzchnia 0,5 ha. Niemal prostokątne o dobrze zachowanych wałach o wysokości 2 - 4 m. U podnóża fosa o szerokości do 3 m. Majdan lekko wklęsły o wymiarach 45 x 35 m. Część południowa opada tarasowato.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz też