Wilhelm Schreinecke

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Wilhelm Schreinecke
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 24 maja 1884
Miejsce urodzenia Vorsfelde (Kreis Helmstedt)
Data śmierci ?
Miejsce śmierci ?
Narodowość niemiecka

Wilhelm Schreinecke (1884-?) - niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Heinrich Friedrich Wilhelm Schreinecke urodził się 24 maja 1884 roku w Vorsfelde (Kreis Helmstedt). Od roku 1895 uczęszczał do Herzogliches Wilhelms-Gymnasium w Braunschweig, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w roku 1904.

Następnie podjął studia na uniwersytecie w Getyndze i Berlinie. Egzamin doktorski złożył 8 grudnia 1909 roku broniąc rozprawy pt.: „Die Entwickelung des Modus im indirekten Fragesatze des Französischen”.

15 lipca 1910 roku zdał egzamin państwowy uprawniający go do nauczania języków - angielskiego, francuskiego oraz geografii w szkołach gimnazjalnych. Schreinecke w październiku tego samego roku rozpoczął roczne seminarium w Pädagogisches Seminar, połączonym z Herzogliches Wilhelms-Gymnasium w Braunschweig. Po czym w październiku 1911 roku został przyjęty do Jahnsche Realschule oraz do Herzogliches Wilhelms-Gymnasium w Braunschweig w celu odbycia rocznego okresu próbnego. Po jego zakończeniu przez krótki okres uczył w obu szkołach na stanowisku nauczyciela pomocniczego (Hilfslehrer).

Podczas zimy na przełomie lat 1912 i 1913 odbył podróż studyjną do Paryża. Po powrocie 1 kwietnia 1913 roku został zatrudniony jako profesor gimnazjalny (Oberlehrer) w Gimnazjum Miejskim (Stadtgymnasium) w Szczecinie.

Odznaczenia

Po wybuchu pierwszej wojny światowej Wilhelm Schreinecke wstąpił do wojska w stopniu porucznika. 19 września 1917 roku został odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy (Eisernes Kreuz II. Klasse), jak również Orderem Brunszwiku (Braunschweigischer Orden).

Publikacje

  • Die Entwickelung des Modus im indirekten Fragesatze des Französischen. Leipzig-Reudnitz: A. Hoffmann 1910 (Diss.).
  • Zur Stellung des Adjektivs im Französischen. W: Bericht über die Jahnsche Realschule (berechtigte, von Stadt und Staat subventionierte Realschule) in Braunschweig für das 51. Schuljahr der Anstalt von Ostern 1911 bis Ostern 1912. Braunschweig: Druck von Friedr. Vieweg & Sohn 1912, s. 3-13.
  • Schülerbücherei des Stettiner Stadtgymnasiums, aufgestellt von Johannes Iltz und Wilhelm Schreinecke, w: Jahresbericht 1913/14 des Stettiner Stadtgymnasiums ehemaligen Ratslyceums. Ostern 1914. Stettin: Druck von R. Graßmann 1914, s. 205-222.

Bibliografia

  • Jahresbericht 1913/14 des Stettiner Stadtgymnasiums ehemaligen Ratslyceums. Ostern 1914. Stettin: Druck von Herrcke & Lebeling 1914, s. 195.

Linki zewnętrzne

Kwestionariusz osobowy Wilhelma Schreinecke w zbiorach berlińskiej Bibliothek für Bildungsgeschichtliche Forschung