Wysoka (wieś)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:00, 28 paź 2016 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.741408,14.612165


Wysoka
Nazwa niemiecka Wittstock
Powiat myśliborski
Gmina Boleszkowice
Sołectwo Wysoka
[ Strona internetowa miejscowości.]

Wysoka (dawniej Wittsock) — wieś w gminie Boleszkowice w powiecie myśliborskim.

Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części gminy Boleszkowice (4 km na północ od |Boleszkowic). Od zachodu sąsiaduje z Sitnem (odległość 5 km), a od wschodu z Oborzanami (odległość 4 km).

Historia

Uważa się, że Wysoka powstała jako wieś kolonizacyjna w nawiązaniu do wcześniejszej słowiańskiej osady, od której wzięła również swą niemiecką nazwę (najstarsza znana forma - Withstock - miałaby oznaczać osadę usytuowaną na wzniesieniu). Po raz pierwszy miejscowość pojawia się w źródłach pisanych w 1337 roku. Jej pola mierzyły wówczas 64 łany. W 1350 roku wieś należała do rodu von Witte, a w latach 1444-1583 jej właścicielami byli Werbelowowie. W kolejnym stuleciu Wysoka kilka razy zmieniała właścicieli, aż w 1731 roku przeniesiono do niej z Dębna domenę elektoralną. W końcu XVII wieku we wsi było zaledwie siedmiu chałupników. W 1928 roku Wysoka łącznie z folwarkiem liczyła 330 mieszkańców, a jej pola mierzyły 1305 ha.

Zabytki

  • Gotycki kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus wzniesiony w XIV-XV wieku

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Wittstock. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke