Wyspa Grodzka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Wyspa Grodzka
Wyspa Grodzka
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Grodzka Kępa
Nazwa niemiecka Schlächterwiese
Akwen

Geolokalizacja: 53.430746,14.574223

Wyspa Grodzka (także Grodzka Kępa, niem. Schlächterwiese) - niezamieszkana wyspa rzeczna w Szczecinie.

Leży w widłach Odry Zachodniej i Duńczycy. Powstała w ll poł. XIX wieku przez wykonanie szerokiego na 40 m Kanału Grodzkiego „odcinającego” południowy fragment nieistniejącej obecnie wyspy Fette Ort. Od Wałów Chrobrego (na zachodzie) oddzielona jest Odrą Zachodnią, natomiast od Łasztowni – na wschodzie – Duńczycą i Kanałem Grodzkim. Na zachodnim brzegu wyspy w dno rzeki wbito charakterystyczny rząd dalb tworzący postojową Przystań Dalbową Bielawa o długości 840 metrów[1].

W okresie przedwojennym na wyspie miały swe siedziby liczne szczecińskie kluby wioślarskie: RC Triton Stettin, RV Sport-Germania Stettin, Stettiner Damen-Ruderverein, RC Viadrina czy Reichspost Stettin 08. Po 1945 roku znajdowała się tu przystań wioślarska AZS Szczecin. W północnej części skomunikowana jest ze stałym lądem za pośrednictwem niewielkiego promu osobowego wykorzystywanego do transportu działkowiczów do i ze znajdujących się w tej części wyspy ogródków działkowych. Od południowego krańca wyspy sztucznym przekopem „odcięto” niewielki jej fragment, który nosi nazwę wyspy Bielawa.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne