Zamek Stolzenburg (Moryń)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 02:37, 4 lis 2015 autorstwa Gierke (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Zamek Stolzenburg koło Morynia''' - zamek obronny margrabiów brandenburskich. Zamek Stolzenburg usytuowany był w odległości około 1 kilometra na północ od Mo...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamek Stolzenburg koło Morynia - zamek obronny margrabiów brandenburskich.

Zamek Stolzenburg usytuowany był w odległości około 1 kilometra na północ od Morynia na na wyspie jeziora Morzycko (obecnie półwysep), połączonej groblą ze stałym lądem. Wzniesiony został najprawdopodobniej około 1365 roku na polecenie margrabiego Ottona Wittelsbacha. Była to kolista w rzucie budowla o średnicy 65 m. Kamienna wieża mieszkalna znajdowała się przy bramie, wewnątrz murów obronnych o grubości ok. 1,5 m. W obrębie założenia zlokalizowany został także warsztat kowala, wyrabiającego tarcze. Duży niezabudowany majdan służył zapewne wojskom marchijskim jako warowny obóz postojowy. 21 kwietnia 1368 roku nowy zamek (nuwen husze) został nadany siedmiu rycerzom z rodów Morner, Plötz, Güstebiese i Elsholtz. W 1373 roku zamek zaliczany był do najważniejszych siedzib obronnych Nowej Marchii. W tym samym roku więziony był w nim komtur joannicki Wilhelm Holsten. Po przejściu Brandenburgii w ręce Luksemburgów - dla których była ona obszarem peryferyjnym - zamek utracił swe znaczenie. Wkrótce został zniszczony prawdopodobnie przez pożar. W 1399 mowa bowiem tylko o husstette - miejscu po zamku. Obecnie zachowały się relikty kamiennych murów obronnych i wieży mieszkalnej.

Bibliografia

  • Radacki, Zbigniew. Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Szczecin 1976.
  • Rymar, Edward. Z dawnych dziejów przyodrzańskiej Nowej Marchii, Chojna 2012.
  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Stolzenburg. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte. Berlin 1928.