Zofia Tokarzewska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Życiorys ==
 
== Życiorys ==
Zofia Tokarzewska, z domu Krzywicka, uczyła się śpiewu i pracy scenicznej w Studium Operowym przy Towarzystwie Opery Narodowej m.in. u Heleny Zboińskiej, Stefana Beliny, Ady Sari.  W czasie wojny  występowała w koncertach konspiracyjnych, brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1946 roku losy zawiodły  ją do Szczecina. Początkowo współpracowała z Biurem Koncertowym, Artosem, występowała w koncertach radiowych. W latach 1951-1957 była aktorką Państwowych  Teatrów Dramatycznych. W 1957 otrzymała angaż  do Operetki i ze sceną muzyczną związała  się aż do przejścia na emeryturę
+
Zofia Tokarzewska, z domu Krzywicka, uczyła się śpiewu i pracy scenicznej w Studium Operowym przy Towarzystwie Opery Narodowej m.in. u Heleny Zboińskiej, Stefana Beliny, Ady Sari.  W czasie wojny  występowała w koncertach konspiracyjnych, brała udział w Powstaniu Warszawskim.  
 +
 
 +
W 1946 roku przyjechała do [[Szczecin|Szczecina]]. Początkowo współpracowała z Biurem Koncertowym, Artosem, występowała w koncertach radiowych. W latach 1951-1957 była aktorką [[Państwowe Teatry Dramatyczne|Państwowych  Teatrów Dramatycznych]]. W 1957 otrzymała angaż  do Operetki i ze sceną muzyczną związała  się aż do przejścia na emeryturę.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 +
== Teatr (Szczecin) ==
 +
{| class="wikitable"
 +
! Tytuł
 +
! Autor
 +
! Reżyseria
 +
! Forma twórczości
 +
! Postać
 +
! Teatr
 +
! Data premiery
 +
|-
 +
|}
 +
<br/><br/>
 +
 
== Odznaczenia ==
 
== Odznaczenia ==
 
* '''1973''' – Medal Zwycięstwa i Wolności
 
* '''1973''' – Medal Zwycięstwa i Wolności

Wersja z 14:20, 25 lut 2015

Zofia Tokarzewska

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Zofia Tokarzewska, z domu Krzywicka, uczyła się śpiewu i pracy scenicznej w Studium Operowym przy Towarzystwie Opery Narodowej m.in. u Heleny Zboińskiej, Stefana Beliny, Ady Sari. W czasie wojny występowała w koncertach konspiracyjnych, brała udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1946 roku przyjechała do Szczecina. Początkowo współpracowała z Biurem Koncertowym, Artosem, występowała w koncertach radiowych. W latach 1951-1957 była aktorką Państwowych Teatrów Dramatycznych. W 1957 otrzymała angaż do Operetki i ze sceną muzyczną związała się aż do przejścia na emeryturę.

Teatr (Szczecin)

Tytuł Autor Reżyseria Forma twórczości Postać Teatr Data premiery



Odznaczenia

  • 1973 – Medal Zwycięstwa i Wolności
  • 1973 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1974 – Medal za Warszawę



Inne





IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz