Zofia Tokarzewska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Zofia Tokarzewska'''  
+
'''Zofia Tokarzewska''' '''(1909-1996)''' – aktorka
  
 
'''STRONA W BUDOWIE'''
 
'''STRONA W BUDOWIE'''
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Życiorys ==
 
== Życiorys ==
Zofia Tokarzewska, z domu Krzywicka, uczyła się śpiewu i pracy scenicznej w Studium Operowym przy Towarzystwie Opery Narodowej m.in. u Heleny Zboińskiej, Stefana Beliny, Ady Sari.   W czasie wojny  występowała w koncertach konspiracyjnych, brała udział w Powstaniu Warszawskim.  
+
'''Zofia Tokarzewska''' z domu Krzywicka, urodziła się [[3 kwietnia]] [[1909]] roku. Śpiewu i pracy scenicznej uczyła się w Studium Operowym przy Towarzystwie Opery Narodowej m.in. u Heleny Zboińskiej, Stefana Beliny, Ady Sari. W czasie wojny  występowała w koncertach konspiracyjnych, brała udział w powstaniu warszawskim.  
  
W 1946 roku przyjechała do [[Szczecin|Szczecina]]. Początkowo współpracowała z Biurem Koncertowym, Artosem, występowała w koncertach radiowych. W latach 1951-1957 była aktorką [[Państwowe Teatry Dramatyczne|Państwowych  Teatrów Dramatycznych]]. W 1957 otrzymała angaż do Operetki i ze sceną muzyczną związała się aż do przejścia na emeryturę.
+
W 1946 roku przyjechała do '''[[Szczecin|Szczecina]]'''. Początkowo współpracowała z Biurem Koncertowym, Artosem, występowała w koncertach radiowych. W latach 1951-1957 była aktorką [[Państwowe Teatry Dramatyczne|Państwowych  Teatrów Dramatycznych]]. W 1957 otrzymała angaż do Operetki i ze sceną muzyczną związała się aż do przejścia na emeryturę w 1976 roku. Za jej najciekawsze kreacje uznaje się role  Maoti w ''Inez'' [[Edmund Borowski| E. Borowskiego]], Baronową w ''Krainie uśmiechu'' F. Lehara, Konstancję w ''Gejszy'' S. Jonesa, Palmirę w ''Balu w operze'' R. Heubergera.
 +
 
 +
Zmarła [[24 stycznia]] [[1996]] roku w [[Szczecin|Szczecinie]].  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Teatr (Szczecin) ==
 
== Teatr (Szczecin) ==

Wersja z 23:46, 4 kwi 2015

Zofia Tokarzewska (1909-1996) – aktorka

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Zofia Tokarzewska z domu Krzywicka, urodziła się 3 kwietnia 1909 roku. Śpiewu i pracy scenicznej uczyła się w Studium Operowym przy Towarzystwie Opery Narodowej m.in. u Heleny Zboińskiej, Stefana Beliny, Ady Sari. W czasie wojny występowała w koncertach konspiracyjnych, brała udział w powstaniu warszawskim.

W 1946 roku przyjechała do Szczecina. Początkowo współpracowała z Biurem Koncertowym, Artosem, występowała w koncertach radiowych. W latach 1951-1957 była aktorką Państwowych Teatrów Dramatycznych. W 1957 otrzymała angaż do Operetki i ze sceną muzyczną związała się aż do przejścia na emeryturę w 1976 roku. Za jej najciekawsze kreacje uznaje się role Maoti w Inez E. Borowskiego, Baronową w Krainie uśmiechu F. Lehara, Konstancję w Gejszy S. Jonesa, Palmirę w Balu w operze R. Heubergera.

Zmarła 24 stycznia 1996 roku w Szczecinie.

Teatr (Szczecin)

Tytuł Autor Reżyseria Forma twórczości Postać Teatr Data premieryOdznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
  • 1972 – Zasłużony Działacz Kultury
  • 1973 – Medal Zwycięstwa i Wolności
  • 1973 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1974 – Medal za WarszawęInne

IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz