Śmierdnica

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śmierdnica
Śmierdnica
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Smerdnica
Nazwa niemiecka Mühlenbeck
Dzielnica Prawobrzeże

Śmierdnica (niem. Mühlenbeck) – peryferyjna część miasta[1]Szczecina na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce położona w wąwozie Gór Bukowych za Płonią, po zachodniej stronie szosy prowadzącej ze Szczecina do Pyrzyc i dalej do Myśliborza i Gorzowa Wlkp. Wraz z osiedlami Jezierzyce i Płonia tworzy wspólną Radę Osiedla Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce.

Historia

Pod koniec XIII wieku wieś, wymieniana w źródłach od 1183 roku, była własnością zakonu cystersów z Kołbacza, z nadania księcia szczecińskiego w 1283 roku. W 1309 roku nadanie zostało potwierdzone przez księcia Ottona I. W XIV wieku cystersi przenieśli wieś na prawo niemieckie nadając jej nazwę Mühlenbeck (istnieje też pogląd, że cystersi założyli nową wieś obok starej i ta przejęła nazwę Mühlenbeck). Własnością cystersów wieś pozostawała do 1534 roku, to jest do czasu zwycięstwa reformacji na Pomorzu. Wówczas Śmierdnicę włączono do domeny państwowej w Kołbaczu. W 1628 roku w Śmierdnicy gospodarowało 5 zagrodników. Była tam również kuźnia i dwóch tkaczy. Od XVIII wieku nastąpił rozwój wsi i w tamtym stuleciu było tam 8 rodzin chłopskich, 5 zagrodniczych 7 chałupników i kuźnia. Ogółem we wsi było 35 domów mieszkalnych. W 1868 roku było 64 domów i 580 mieszkańców, W tym czasie we wsi założono cegielnię i kopalnię węgla brunatnego działającego w pobliskim Kłobucku. W 1925 roku w osadzie mieszkało 704 osoby w 115 domach. W latach 1818-1939 Śmierdnica wchodziła w skład powiatu Gryfino.

Słowiańska nazwa wsi Śmierdnica wywodzi się od fetoru zmarłych, grzebanych na wielkim cmentarzysku położonym w okolicy dawnej wsi. Wg. Giesebrechta, było to cmentarzysko pierwszych Gryfitów, wg. Piskorskiego, na cmentarzysku tym grzebano zwłoki niemieckich najeźdźców na słowiańskie plemiona.

Zobacz też

Przypisy

  1. Płonia. W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].

Linki zewnętrzne