Światowy Festiwal Chórów Polonijnych (Koszalin)
Światowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie odbywający się w latach 1970-2012 w Koszalinie festiwal, na którym prezentowały się polonijne zespoły śpiewacze, chóry z różnych stron świata. W skład festiwalu wchodziło także Studium Dyrygentów. Całość nosiła potoczną nazwę "Polonijne Lato". Organizatorem był koszaliński oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Występy odbywały się w sali kina "Kryterium, kościołach Koszalina oraz koszalińskim amfiteatrze.
Historia powstania i przebieg
Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1970 roku. W dniach 14–25 sierpnia przyjechało do Koszalina kilka chórów, głównie z Niemiec, Francji i ówczesnej Czechosłowacji, w sumie 300 osób. Dyrektorem artystycznym pierwszego festiwalu, oraz wszystkich kolejnych edycji był Zbigniew Ciechanowski, późniejszy prezes Zarządu Koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Ogromny wkład w propagowanie i organizowanie festiwali wniosła także była senator RP, działaczka społeczna Gabriela Cwojdzińska wraz z mężem. Organizacja kolejnych edycji festiwali była możliwa dzięki dotacjom państwowym, samorządowym i sponsorom.
Z każdym festiwalem do Koszalina przyjeżdżało coraz więcej uczestników. W 1985 roku VI Światowy Festiwal Chórów Polonijnych zgromadził aż 2 tysiące osób. W 1990 roku coraz częściej zaczęły przyjeżdżać chóry ze Wschodu.
Koszaliński oddział organizował też Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych oraz Polonijne Warsztaty Edukacyjno–Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży ze Wschodu i Zachodu. XIII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych zgromadził wielu uczestników, jak chór "Antwerpia" z Belgii, chór "Czerwone Maki" z Grodna, Chór im. Jana Pawła II z Brazylii, "Kraj Rodzinny" z Baranowicz, Chór "Serafin" z Równego i wiele innych. Festiwal z roku na rok cieszył się coraz większą popularnością.
Początki studium dyrygentów chórów polonijnych zaczęły się w 1988 roku. Przez te wszystkie lata przez studium przeszło około 400 dyrygentów: ze Stanów i Kanady, Argentyny. Odział koszaliński organizował też Światowe Spotkania Chórów Polonijnych o charakterze warsztatowym. Ponadto prowadził kursy dyrygenckie poza granicami kraju.
Na początku 2013 roku Rada Krajowa Wspólnoty Polskiej pod przewodnictwem Longina Komołowskiego podjęła decyzję o zakończeniu działalności koszalińskiego oddziału . Przez 42 lata funkcjonowania odbyło się 14 festiwali polonijnych, w których udział wzięło ponad 22 tysiące śpiewaków i 400 chórów z całego świata.[1].
Przypisy
- ↑ Sutryk, Marzena. Koszalin stolicą chórów polonijnych. W: "Głos Koszaliński" [online]. [Przeglądany 02 sierpnia 2013].
Bibliografia
- Ciechanowski, Zbigniew. Polonia w sercu śpiewa. 40 lat polonijnego śpiewania w Koszalinie - Festiwalowe Echa. Koszalin: Koszaliński Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, 2010.
- Nowak, Izabela. Jubileuszowe święto polonijnej pieśni. W: Kultura Koszalińska. Almanach 2009, Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2010. ISSN 1896-5504.
- "Gazeta Ziemska". 2004, nr 7, s. 7.