5 Pułk Inżynieryjny

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

5 Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego – jednostka Wojska Polskiego wchodząca w skład Wojsk Lądowych. Miejscem stałej dyslokacji pułku jest Szczecin (Podjuchy).

Historia i tradycje

Pułk swoje tradycje wywodzi od jednostki która sformowana została w 1921 r. w Krakowie jako 5 Pułk Saperów. W 1928 roku jednostkę przeformowano w batalion. W czasie kampanii wrześniowej w składzie Armii Kraków batalion budował przeprawy przez Wisłę i Dunajec.

Pod koniec 1944 r. sformowano 5 Brygadę Saperów, która brała udział w rozminowywaniu kraju po działaniach wojennych. W 1946 roku brygadę przeformowano w pułk i przebazowano do Szczecina, gdzie stacjonuje po dzień dzisiejszy. W 1961 r. jednostkę ponownie przeformowano w brygadę. 1 stycznia 2001 r. na bazie 5 Brygady Saperów przeprowadzono kolejną restrukturyzację tworząc 5 Pułk Inżynieryjny.

Przeznaczenie

Pułk jest jednostką inżynieryjną. Głównym zadaniem jednostki jest realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego Wojsk Lądowych. Pułk jest ściśle powiązany ze strukturami Paktu Północnoatlantyckiego i jest operacyjnie podporządkowany wielonarodowej 29 Brygadzie Inżynieryjnej, której dowództwo stacjonuje w Aldershot w Wielkiej Brytanii. Pułk przewidziany jest do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego związków taktycznych Korpusu Sił Szybkiego Reagowania oraz sił międzynarodowych realizujących misje pokojowe i stabilizacyjne w różnych częściach świata. Jednostka jest również przewidziana do użycia w wypadku powstania sytuacji kryzysowych w kraju np. oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, udział w akcjach przeciwpowodziowych czy likwidacja skutków awarii przemysłowych i klęsk żywiołowych.

Ciekawostki

  • W dniach 17.01-20.02.1945 jednostka (wtedy brygada) brała udział w rozminowaniu Warszawy;
  • W 1954 r. jednostka brała udział w rozminowywanu kwatery Hitlera w Kętrzynie – Wilczy Szaniec;
  • 9 października 1983 jednostce nadano imienia gen. Ignacego Prądzyńskiego które nosi do dzisiaj.
  • Pułk w swoim logo ma umieszczonego dzika w czarno czerwonym polu (barwy wojsk inżynieryjnych).

ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Wikipedysta:Kerim44