Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 54.193516,16.187901

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie
Lokalizacja ul. Piastowska 7, 75-001 Koszalin
Projektant Marian Czerner, Andrzej Katzer
Data budowy 1973
[ Zobacz Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie na mapie.]

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie w Koszalinie znajduje się w parku położonym pomiędzy ulicami Piastowską, Jedności a ulicą Tadeusza Kościuszki. Jako jeden z nielicznych w Polsce, amfiteatr ma w pełni zadaszoną widownię. Posiada unikatową konstrukcję dachu: 18 metrowe obręcze, które biegną po zewnętrznych obrzeżach dachu, na których dach został oparty.[1]. W koszalińskim amfiteatrze co roku odbywają się Festiwale Kabaretu oraz liczne koncerty.

Historia

Do roku 1820 w miejscu amfiteatru funkcjonował tzw. Ogród Strzelecki wraz ze strzelnicą Koszalińskiego Związku Strzeleckiego. Znajdowały się tu także restauracja, kręgielnia i plac zabaw. Po drugiej wojnie światowej działała strzelnica sportowa i restauracja, które zlikwidowano na początku lat 70. ubiegłego stulecia w związku z budową amfiteatru. [2].
Amfiteatr wybudowano w 1973 roku z inicjatywy koszalińskich władz wojewódzkich. Twórcami projektu byli Marian Czerner i Andrzej Katzer. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu zaprojektowali amfiteatr składający się z budynku, w którym mieści się scena i widownia na 4500 miejsc. W związku z planowanymi na 1975 rok dożynkami krajowymi w Koszalinie, postanowiono dobudować do istniejącego amfiteatru zadaszenie.[3]. Jan Filipkowski, profesor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie (obecnie Politechnika Koszalińska zaprojektował jedyny w swoim rodzaju dach. Konstrukcja dachu amfiteatru w Koszalinie okazała się bezpieczna, oryginalna i szybko zdobyła rozgłos. W 1978 roku w Meksyku została uznana za jedną z najciekawszych konstrukcji minionej dekady na całym świecie.

Przypisy

  1. Polechoński, Piotr. Historia dachu koszalińskiego amfiteatru. Najciekawsza konstrukcja lat 70. na świecie!. W: GK24.pl. [online]. [Przeglądany 20 czerwca 2013].
  2. Staromiejska Trasa Turystyczna. W: koszalin.pl [online].[Przeglądany 5 grudnia 2013].
  3. Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 6 grudnia 2013].

Bibliografia

  • Polechoński, Piotr. Amfiteatr jeszcze pod chmurką. Głos Szczeciński, nr 217 (2014), dod. Głos ma historia, nr 22, s. 2.
  • Polechoński, Piotr. Historia dachu koszalińskiego amfiteatru. Najciekawsza konstrukcja lat 70. na świecie!]. W: GK24.pl. [online]. [Przeglądany 20 czerwca 2013].Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski