Andreas Adrian von Borck

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andreas Adrian von Borck
oficer, dowódca piechoty w służbie króla Augusta Mocnego
brak zdjecia
Data urodzenia 1 marca 1679
Miejsce urodzenia Klockow
Data śmierci 13 kwietnia 1738
Narodowość niemiecka

Andreas Adrian von Borck (Borcke) (1679-1738) – oficer, dowódca piechoty w służbie króla Augusta Mocnego.

Życiorys

Andreas Adrian von Borck urodził się 1 marca 1679 roku w Klockow (Brandenburgia). Był najstarszym synem generała Ernsta Matthiasa von Borcka, dziedzicem Reska, Strzmieli, Złocieńca, Węgorzyna i Łabunia. Uczęszczał do szkoły w Miśni, następnie do szkoły kadetów w Dreźnie. Wstąpił do wojska saskiego. Walczył w wojnach francusko-holenderskiej przeciwko Ludwikowi XIV oraz o sukcesję hiszpańską. W 1710 roku August Mocny mianował go starszym wachmistrzem. W nagrodę za odwagę podczas tłumienia niepokojów w Polsce (1715) awansował do stopnia podpułkownika. Po upadku z konia niedomagał na zdrowiu i zmuszony był zakończyć karierę wojskową.

Był trzykrotnie żonaty.

Zmarł 13 kwietnia 1738 roku.

Bibliografia

  • Borcke, Wulf - Dietrich von. Andreas Adrian v. Borcke, 1992. W: Familienverband von Borcke e.V. [online]. [Przeglądany 7 listopada 2013].
  • Flemming, Christoph Friedrich von. Uber Den frühzeitigen Ableben Des [...] Herrn Andreas Adrian von Borck Hochbestallten Obrist-Lieutenants von Ihro Königl. Majestät von Polen Burg- und Schloss-Gesessenen von Labes Wangerin Falckenburg [...].Stargardt: Falcke, [1738].Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska