Andrzej Gedymin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Gedymin
dziennikarz, publicysta, żeglarz
brak zdjecia
(fot. Robert Stachnik)
Data urodzenia 5 lutego 1944
Miejsce urodzenia Wilno
Data śmierci 20 lipca 2018
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 43C-5-14)
Lokalizacja grobu zobacz na mapieAndrzej Gedymin (1944-2018) – dziennikarz, publicysta, żeglarz, kapitan żeglugi wielkiej jachtowej

Życiorys

Andrzej Gedymin urodził się 5 lutego 1944 roku w Wilnie. Od 1945 roku w Szczecinie, dokąd po zakończeniu wojny zostali repatriowani jego rodzice. Absolwent studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim (1978).

W 1965 roku rozpoczął pracę dziennikarską w szczecińskim oddziale Polskiej Agencji Prasowej. W 1966 roku przeszedł do „Kuriera Szczecińskiego”. W redakcji dziennika pracował na różnych stanowiskach, począwszy od młodszego redaktora, kierownika działów depeszowego, sportowego i terenowego, po zastępcę sekretarza redakcji. Pisał o tajemnicach II wojny światowej. Jego artykuły o Bursztynowej Komnacie były przedrukowywane w prasie krajowej. Często publikował pod pseudonimami „Dym” i„Ag”.

Przez rok pracował jako redaktor depeszowy w „Glosie Szczecińskim” (1971-1972). W latach 1978-1982 związany był z prasą zakładową zakładowych. Jako redaktor naczelny kierował dwutygodnikami „Gryfia” i „Głos Polmo”.

W 1993 roku ponownie powrócił do redakcji „Kuriera Szczecińskiego”. Był jednym z pomysłodawców projektu i współorganizatorem komputeryzacji tego dziennika. Z jego inicjatywy zaprzestano druku gazety w Szczecińskich Zakładach Graficznych i przeniesiono druk do drukarni „Kema”. Zmieniono także technikę druku oraz cykl wydawniczy gazety z popołudniowego na poranny. W latach 1993-1995 piastował stanowisko prezesa nowo utworzonego wydawnictwa „Kurier-Press”. Mimo przejścia na emeryturę nadal współpracował z „Kurierem”, dla którego pisał artykuły o tematyce żeglarskiej.

Był autorem monografii o Fabryce Mechanizmów Samochodowych „Polmo” w Szczecinie (1986) oraz autorem licznych biogramów w Encyklopedii Szczecina (pod red. Tadeusza Białeckiego).

Był zapalonym miłośnikiem sportu. Pasjonował się siatkówką, hippiką, przede wszystkim zaś żeglarstwem regatowym. Posiadał stopień kapitana żeglugi wielkiej jachtowej. Odbył liczne rejsy po Bałtyku i Morzu Północnym. Współorganizował popularne akcje żeglarskie, m.in. budowy i żeglowania na pierwszych „windsurfingach”. Jako dziennikarz sportowy uczestniczył przy powitaniu załóg biorących udział w „Operacji Żagiel”.

Zmarł 20 lipca 2018 roku w Szczecinie. Został pochowany 27 lipca na Cmentarzu Centralnym (kw. 43C-5-14).

Artykuły w prasie (wybór)Nagrody i wyróżnienia

  • nagroda II stopnia Klubów Twórczych SDP za pracę depeszowca
  • nagroda specjalna Polskiej Agencji PrasowejOdznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej
  • Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego
  • Medal 65-lecia Zachodniopomorskiego Związku ŻeglarskiegoBibliografia

  • „Kurier Szczeciński” 55 lat 1945-2000, „Kurier-Press”, Szczecin 2000
  • Słowem i piórem. 50 lat dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim (pod red. Tadeusza Białeckiego), SDRP, Szczecin 1996
  • Nekrologi w prasie
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz