Anna Jurksztowicz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Jurksztowicz
piosenkarka, wokalistka jazzowa
brak zdjecia
Data urodzenia 5 sierpnia 1963
Miejsce urodzenia Szczecin
Anna Jurksztowicz (ur. 1963) – piosenkarka, wokalistka jazzowa, autorka piosenek i tłumaczka tekstów, producentka muzyczna

Życiorys

Anna Jurksztowicz urodziła się 5 sierpnia 1963 roku w Szczecinie. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Felczaka.

Od najmłodszych lat śpiewała w chórze kościelnym. W wieku 12 lat zaczęła uczęszczać do Pałacu Młodzieży w Szczecinie, gdzie uczyła się gry na gitarze pod kierunkiem Henryka Boskara. Jak podkreślała w późniejszych wywiadach, nauka w PM miała ogromny wpływ na jej dalszą karierę artystyczną. Zachęcona przez Henryka Boskara, naukę kontynuowała na Wydziale Wokalnym Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie, gdzie kształciła się pod okiem Haliny Paterak. Z myślą o przyszłej karierze operowej, dołączyła do działającego przy Pałacu Młodzieży zespołu wokalnego Musicus Poloniensis, specjalizującego się w muzyce dawnej, zwłaszcza renesansowej. Z zespołem tym, jako wokalistka, występowała na scenach krajowych oraz za granicą, m.in. w Bułgarii, Danii i we Francji (Paryż). W zespole tym śpiewała do 1980 roku.

Zafascynowana jazzem i jego korzeniami, zrezygnowała z podjęcia studiów wokalnych w Instytucie Rossiniego w Pesaro we Włoszech. Przełomowym, i trwającym kilka lat (1980-1984), epizodem w karierze zawodowej artystki stała się współpraca z popularną grupą Music Market, wywodzącą się ze słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej. Z tym specjalizującym się w muzyce spirituals & gospel zespołem wystąpiła jako wokalistka na festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, zdobywając w 1981 roku nagrodę indywidualną (także wyróżnienie zespołowe) oraz Nagrodę Główną festiwalu w kategorii zespołowej (1984). Wspólnie z Music Market współpracowała z poznańską Orkiestrą PRiTV Zbigniewa Górnego, występując na estradzie m.in. z Marylą Rodowicz, a także z czołową wrocławską grupą jazzową Sami Swoi. Razem z zespołem brała udział w nagraniach radiowych (m.in. w studiach Polskiego Radia w Szczecinie), koncertowała także w kraju i za granicą, m.in. w NRD, RFN, Szwecji i w ZSRR. Występowała w telewizyjnych programach Ballady jazzowe, Gospel i spirituals oraz Jazz Production. Na zaproszenie Katarzyny Gaertner wraz z grupą Music Market i Stanisławem Sojką wzięła udział w realizacji śląskiego śpiewnika Pozłacany warkocz, a także w wykonaniu suity Kurpie, autorstwa wybitnego polskiego flecisty jazzowego Krzysztofa Zgrai. Z grupą Music Market występowała do chwili rozwiązania zespołu w 1984 roku.

W 1984 roku, z racji na wieloletnie zainteresowanie tym gatunkiem, rozpoczęła współpracę z poznańskim zespołem wokalnym Spirituals and Gospels Singers, z którego w 1985 roku wyodrębnił się zespół Bolter. Była autorką nazwy tej grupy i wspólnie z zespołem nagrała dwie piosenki. Później rozpoczęła karierę solową. W 1985 roku w Związku Radzieckim śpiewała jako artystka poprzedzająca (tzw. support) koncerty popularnego kwartetu Vox.

Jako piosenkarka rokująca duże nadzieje, została zakwalifikowana do grupy wykonawców, nad którymi patronat objęło Polskie Radio. Dzięki talentowi dostrzeżonemu przez red. Jana Borkowskiego z Programu III, w 1985 roku jako solistka zadebiutowała na 22 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając pierwszą nagrodę za piosenkę Diamentowy kolczyk. Ta trudna od strony melodycznej, i zdaniem krytyków, kontrowersyjna piosenka otworzyła jej drogę do dalszej samodzielnej kariery artystycznej. W kolejnych latach występowała na festiwalu opolskim i innych scenach krajowych. Wielokrotnie reprezentowała też Polskę na festiwalach zagranicznych, śpiewając często polskie piosenki w językach krajów, które odwiedzała.

Dysponuje szerokim wachlarzem repertuarowym. Obok piosenek z gatunku lżejszej muzy, śpiewa pieśni spirituals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry, a także pieśni do słów wybitnych europejskich poetów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Frederico Garcii Lorki, Charlesa Baudelaire, Lorenza Da Ponte. Komponuje muzykę i pisze teksty do piosenek.

Nadal kontynuuje współpracę z Telewizją Polską. Na przełomie lat 80. i 90. wzięła udział w serii programów dla dzieci Dyskoteka Pana Jacka, bazujących na piosenkach, do których teksty napisał współpracujący i blisko zaprzyjaźniony z artystką Jacek Cygan. Z estradową wersją tych programów jeździła także po kraju, lansując wiele dziecięcych przebojów, m.in. piosenkę Zima lubi dzieci. Nagrała piosenki do czołówek popularnych seriali telewizyjnych, takich jak: Matki, żony i kochanki (1995 i 1998), Na dobre i na złe (od 1999), Czułość i kłamstwa (1999-2000), Ranczo (2006-2016), Dziewczyny ze Lwowa (2015-2019), a także do filmów kinowych Kingsajz (1987), V.I.P (1991) i W pustyni i w puszczy (2011). Wystąpiła w epizodycznych rolach w filmach V.I.P i Sztos 2 (2011).

Pracuje w dubbingu. Śpiewała piosenki do polskich wersji językowych popularnych filmów animowanych dla dzieci – Puchatkowego Nowego Roku (2002), Prosiaczka i przyjaciół (2003), Kubusia i Hefalumpów (2005), zrealizowanych w studiach Walta Disneya.

Jest wydawcą i producentem muzycznym, m.in. filmów i seriali telewizyjnych, a także reklam. Prowadzi firmę wydawniczą Si Music. W serii płytowej Modern Classics from Poland, poświęconej polskiej muzyce współczesnej, promuje twórczość rodzimych kompozytorów. Zajmuje się także organizacją wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą. W 2011 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” w Gdańsku, we współpracy z niemieckim pianistą Rolfem Zielke przygotowała program „Mozart Smooth Jazz”, w którym wykonywała pieśni Mozarta w językach włoskim, niemieckim i polskim. Jest także pomysłodawczynią programu symfonicznego poświęconego muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego. Z programem tym występuje w filharmoniach i salach koncertowych Polski.

W Internecie prowadzi blog kulinarny i blog związany z nowymi trendami w modzie. Ponadto pasjonuje się jogą.

W 1995 roku wyprowadziła się ze Szczecina, jednak z miastem utrzymuje nadal kontakty. Sporadycznie tu także koncertuje. Obecnie mieszka pod Warszawą.

Zamężna z Krzesimirem Dębskim (ur. 1953), wybitnym kompozytorem, aranżerem i czołowym polskim skrzypkiem jazzowym. Ma dwoje dzieci, syna Radzimira (ur. 1987), kompozytora, dyrygenta i producenta muzycznego, oraz córkę Marię.

Z prywatnego archiwumUdział w ważniejszych festiwalach i imprezach muzycznych (wybór)

 • 1985 – 22 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
 • 1986 – Schlagerfestiwal w Dreźnie (NRD)
 • 1988 – festiwal w Curaçao (Antyle Holenderskie)
 • 1988 – 25 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
 • 1989 – Festiwal Piosenki Politycznej w Jurmale (Łotewska SRR)
 • 1990 – festiwale w Karlshamn (Szwecja) i w Syrakuzach (Włochy)
 • 1991 – 28 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
 • 1994 – festiwal w Stambule (Turcja)
 • 1995 – festiwal w Kairze (Egipt)

Dyskografia

Płyty autorskie

 • 1986Dziękuję, nie tańczę – LP Tonpress SX-T 87
 • 1988Gdy śliczna Panna (z Januszem Szprotem i Tomaszem Szukalskim) – LP Poljazz KPSJ-021
 • 1992Kochaj mnie zwyczajnie – CD Brawo P-189
 • 1994Złote Przeboje – CD M&M MCD 002
 • 1999Dziękuję, nie tańczę – CD Koch International 52157-2
 • 1999Sery i inne numery. Piosenki dla dzieci – CD JaMajka Music/Pomaton EMI 4990932
 • 2001Diamentowy kolczyk (seria Złota kolekcja) – CD Pomaton EMI 5320372
 • 2003Dziękuję, nie tańczę – CD Agencja Artystyczna MTJ CD 10258
 • 2006Gdy śliczna Panna (z Januszem Szprotem i Tomaszem Szukalskim) – CD Agencja Artystyczna MTJ CD 10419
 • 2014Poza czasem: Muzyka duszy – CD Polskie Radio PRCD 1759
 • 2018O miłości, ptakach i złych chłopakach – CD My Music 5903205172648
 • 2020Jestem taka sama – CD Si Music

Płyty składankowe i inne (wybór)

 • 1985 – Di Rock Cimbalisten, Act Two – LP Rogot RLP 010 (pod pseud. Dee Dee Lewis)
 • 1986 – Różni wykonawcy, Kolędy, kolęda: Bóg się rodzi – LP Pronit PLP 017
 • 1990 – Różni wykonawcy, Kolędy, kolęda: Bóg się rodzi – CD Polton CDPL 012
 • 1990 – Grzegorz Skawiński, Skawiński – LP Polskie Nagrania
 • 1991 – Krzesimir Dębski, V.I.P. (ścieżka dźwiękowa do filmu), piosenki: Love to Distraction; Thifty Love – CD Zebra Records CD/01
 • 2001 – Krzesimir Dębski (muzyka), różni wykonawcy, W pustyni i w puszczy (ścieżka dźwiękowa do filmu), piosenki: Mama Afryka; Nahima Vara Raha (Kali Nie Boi Stracha); Pieśń baobabu – CD Warner Music Poland
 • 2006 – Różni wykonawcy, Prosiaczek i przyjaciele (ścieżka dźwiękowa do filmu), piosenki: Kubuś to Miś; Gdybym większy mógł być; Matczyna intuicja; Hej-Ho! To dla Misia ten marsz; Kilku kumpli weź; Im bardziej staram się – CD Warner Music Poland
 • 2009 – Różni wykonawcy, Cyganeria Jacka Cygana - Pokolenie T. 2, piosenka: Będzie tak jak jest – CD ROSMUSIC
 • 2009 – Różni wykonawcy, Cyganeria Jacka Cygana - Dotyk T. 3, piosenka: Kochaj mnie zwyczajnie – CD ROSMUSIC
 • 2009 – Różni wykonawcy, Cyganeria Jacka Cygana - Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg z... T. 4, piosenki: Diamentowy kolczyk; Stan pogody – CD ROSMUSIC
 • 2009 – Różni wykonawcy, Cyganeria Jacka Cygana - Jaka róża, taki cierń T. 8, piosenka: Życzenie na dziś – CD ROSMUSIC
 • 2009 – Różni wykonawcy, Cyganeria Jacka Cygana - Dumka na dwa serca T. 9, piosenka: Zmysły precz! – CD ROSMUSIC
 • 2011 – Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski, Ranczo (ścieżka dźwiękowa do serialu TV), piosenki: I tylko sny; Nasza gmina Wilkowyje – CD Polskie Radio PRCD 1357

Najpopularniejsze piosenki

 • Będzie tak jak jest (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
 • Diamentowy kolczyk (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
 • Hej, Man! (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
 • Io tylko sny - Ranczo (muz. Radzimir Dębski, sł. Andrzej Grębowicz i Maciej Strzembosz)
 • Ja samba (muz. Waldemar Parzyński, sł. Jacek Popiołek)
 • Jestem taka sama (muz. Krzysztof Napiórkowski, sł. Jacek Cygan)
 • Kochanie, ja nie wiem (muz. i sł. Krzysztof Napiórowski) – duet z Andrzejem Piasecznym
 • Matki, żony i kochanki (muz. Krzesimir Dębski, sł. Eva McKee)
 • Muszelko, ratuj (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
 • Na dobre i na złe (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Skubikowski)
 • Stan pogody (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)Programy telewizyjne (wybór)

 • Z narodzin Pana - kolędy i pastorałki śpiewa Anna Jurksztowicz - program 2 TVP (emisja 26 grudnia 1987, godz. 13.00)Nagrody i wyróżnienia (wybór)

 • 1981 – wyróżnienie zespołowe na festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Warszawie
 • 1981 – nagroda indywidualna na festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Warszawie
 • 1984 – I nagroda zespołowa dla Music Market na festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Warszawie
 • 1985 – Nagroda Główna im. Karola Musioła w koncercie „Promocje” na XXII KFPP w Opolu za wykonanie piosenki Diamentowy kolczyk (K. Dębski, J. Cygan)
 • 1985 – I nagroda w konkursie „Piosenki premierowej” na XXII KFPP w Opolu za piosenkę Diamentowy kolczyk (K. Dębski, J. Cygan)
 • 1986 – nagroda specjalna Prezydenta Komitetu ds. Rozrywki NRD za interpretację piosenki niemieckiej na Schlagerfestiwal w Dreźnie
 • 1988 – II nagroda na XXV KFPP w Opolu w koncercie „Premiery” za wykonanie piosenki Będzie tak jak jest (K. Dębski, J. Cygan)
 • 1991 – II nagroda na XXVIII KFPP w Opolu w koncercie „Premiery” za wykonanie piosenki Muszelko, ratuj mnie (K. Dębski, J. Cygan)
 • 1992 – II nagroda na XXIX KFPP w Opolu w koncercie „Premiery” za wykonanie piosenki Ja samba (Waldemar Parzyński, Jacek Popiołek)Ciekawostki

 • W dniu 7 sierpnia 2021 roku w Szczecińskiej Alei Gwiazd odsłonięto gwiazdę upamiętniającą dotychczasowy dorobek artystyczny Anny JurksztowiczZobacz takżeBibliografia

 • Zbigniew Adrjański, Kalejdoskop estradowy. Leksykon polskiej rozrywki 1944-1989. Artyści, twórcy, osobistości, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2002
 • Mariusz Jeliński, 6 x 5, czyli 30 lat festiwalu opolskiego, KAW, TVP, Warszawa 1997
 • Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając, Encyklopedia polskiej muzyki rockowej. Rock’n’roll 1959-1973, Wyd. „Rock-Serwis”, Kraków 1995
 • Wacław Panek, Encyklopedia muzyki rozrywkowej, Świat Książki, Warszawa 2000
 • Ryszard Wolański, Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Agencja Wydawnicza MOREX, Warszawa 1995

Inne źródła

 • Informacje i materiały uzyskane od Anny Jurksztowicz
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz