Anna Marcinek-Drozdalska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Marcinek-Drozdalska
bibliotekarka, polonistka, animatorka kultury, poetka
brak zdjecia
Data urodzenia 27 stycznia 1955
Miejsce urodzenia Koszalin
Data śmierci 17 lipca 2019
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny w Koszalinie

Kwatera DZ-3, rząd 29, nr grobu 24

Narodowość polska


Anna Marcinek-Drozdalska (1955–2019) - bibliotekarka Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, polonistka, animatorka kultury, poetka

Życiorys

Anna Maria Marcinek urodziła się 27 stycznia 1955 r. w Koszalinie jako druga córka prawnika Juliana Marcinka i Krystyny z domu Hierowskiej, z zawodu księgowej.

W latach 1961–1969 uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 i 11 w Koszalinie, a w latach 1969–1973 do II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Była bardzo zdolnym dzieckiem, edukację szkolną rozpoczęła w wieku 6 lat, z sukcesami pokonując kolejne klasy, również muzycznej szkoły podstawowej w zakresie gry na pianinie. Zwycięstwo w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego w roku 1973 zapewniło jej indeks na filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po obronie pracy magisterskiej zatytułowanej „Pozytywiści o twórczości Władysława Syrokomli i Teofila Lenartowicza”, 24 maja 1977 r. otrzymała tytuł magistra filologii polskiej ze specjalizacją edytorstwo i tekstologia dzieł dawnych.

Po studiach wróciła do rodzinnego miasta i w latach 1977–1986 pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie jako instruktorka, a następnie kierownik Działu Informacji i Wydawnictw, gdzie zajmowała się programowaniem i nadzorowaniem pracy placówek upowszechniania kultury w województwie koszalińskim.

W tym czasie założyła rodzinę. W 1977 r. wyszła za mąż za Mieczysława Drozdalskiego, z którym miała dwoje dzieci: syna Radosława i córkę Natalię.

W następnych latach imała się różnych zajęć, które dowodzą niebanalnej osobowości. Na fali przemian gospodarczych zaryzykowała i w latach 1986–1990 prowadziła biuro matrymonialne „Wesele”, w którym próbowała swatać rolników.

Po reorganizacji koszalińskich instytucji kultury - w 1992 r. rozpoczęła pracę w Dziale Kultury Regionalnej w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, jako specjalista ds. wydawniczych i popularyzatorskich. Tu pracowała aż do przejścia na emeryturę w 2017 r.

Jej liczne talenty: literacki, animatora kultury i kreatywność, znalazły spełnienie w bibliotece. Ze znawstwem, swadą i na wysokim poziomie edytorskim redagowała i przygotowywała do druku liczne wydawnictwa pisarzy regionalnych, między innymi: „Pionierzy ziemi koszalińskiej i ich wspomnienia” (Koszalin 2010) i „Ocalone we wspomnieniach: wspomnienia byłych więźniów politycznych hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych” (Koszalin 2011).

Zaangażowała się w propagowanie twórczości koszalińskiego literata – Gracjana Bojara-Fijałkowskiego poprzez wydawanie nieopublikowanych koszalińskich legend jego autorstwa. To Annie Marcinek-Drozdalskiej zawdzięczamy dwie edycje legend Gracjana Bojara-Fijałkowskiego z ilustracjami dzieci nagrodzonych w powiatowym konkursie plastycznym – „O zbójcach z Góry Chełmskiej i inne legendy o Koszalinie” (Koszalin 2006) oraz „O księżniczkach, zbójcach, karzełkach i… wybór pomorskich legend” (Koszalin 2012).

Jako specjalistka ds. edytorskich i wydawniczych Anna Marcinek-Drozdalska redagowała biuletyny informacyjne, informatory i kalendarze imprez, wśród nich niezrównane źródło informacji o historii biblioteki i pracownikach: „Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela: 55-lecie działalności” (Koszalin 2002). Jest to wyjątkowa publikacja, oparta na źródłach historycznych dotyczących biblioteki (kronikach, artykułach prasowych i in.), zawierająca też spis wszystkich pracowników biblioteki od początku – 15 czerwca 1947 - do końca 2001 r. Do dziś zawarte w publikacji fakty, osoby, historie są podstawą wszystkich późniejszych informatorów i artykułów. Z sukcesami prowadziła Galerię Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie organizowała wystawy tematyczne i okolicznościowe, często będąc autorką tekstów i twórczynią aranżacji. Rocznie organizowała kilkanaście różnorodnych ekspozycji, wypożyczanych z innych instytucji lub tworzonych od podstaw w bibliotece.

Z zapałem i na wiele sposobów popularyzowała literaturę, przede wszystkim przez organizację konkursów, turniejów, przeglądów i innych wydarzeń. Przez wiele lat z sukcesem prowadziła wojewódzki konkurs „Literacki Start” promujący debiuty literackie. Konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży o zasięgu regionalnym „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne” był kontynuowanym wprawdzie, ale jednak jej dziełem, przez ponad dwadzieścia lat (w 2022 r. odbyła się 53. edycja turnieju). Wielu laureatów tego konkursu, po sukcesach w recytacji - wybrało karierę sceniczną.

Jej inicjatywą było również zorganizowanie powiatowego konkursu literackiego „Koszalińska Niezapominajka” – majowego przeglądu, promującego młodych poetów, w aurze wiosennej, z bukietami niezapominajek w scenografii. Organizowała co roku Zaduszki Poetyckie - wieczory poezji, odbywające się na początku listopada w scenerii literackiej kawiarenki, przypominające twórczość zmarłych poetów. Wielką popularnością cieszyły się zapoczątkowane przez Annę Marcinek-Drozdalską międzyszkolne turnieje wiedzy o tematyce literackiej, w których zwycięskie drużyny, oprócz nagród, zdobywały „czeki” na zakup nowości do szkolnych bibliotek.

Promocji literatury służyły organizowane przez nią dni literackich patronów danego roku. Na przykład listopadowe Dni Miłosza w 2011 r. uświetnił konkurs na plakat okolicznościowy, maraton czytania poezji noblisty w kawiarni galerii handlowej, serwującej okolicznościowe desery: „Gucio zaczarowany” i „Jak powinno być w niebie” oraz spotkanie z autorką biografii Miłosza - Joanną Siedlecką.

Annie Marcinek-Drozdalskiej zawdzięczamy również akcję propagowania „mody na czytanie” wśród czytelników „opornych”, szczególnie z klas gimnazjalnych, pod hasłem „Nastolatki w Bibliotece”. Zorganizowała jedenaście edycji, na które złożyły się: warsztaty integracyjne i literackie oraz spotkania z autorami powieści o problemach bliskich młodzieży.

Największą imprezą zainicjowaną przez Annę Marcinek-Drozdalską, promującą czytanie, literaturę i bibliotekę, są rodzinne Noce w Bibliotece, które wymyśliła w roku 2010 i z sukcesami realizowała aż do emerytury w 2017. Co roku wybierano inną myśl przewodnią, ujętą w chwytliwy tytuł. Był zatem „Pociąg do biblioteki”, „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, „O zgrozo! W bibliotece?!”, Dwudziesty stopień zasilania…”, „Co nam zostało z tych lat…”, „Noc fantastyczna”. W czasie tych nocy odbywały się spotkania z twórcami literatury, byli to m.in.: Artur Andrus, Jarosław Kret, Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, Jakub Ćwiek, Mariusz Czuba, Arkady Paweł Fiedler, Sławomir Koper. Można też było obejrzeć ciekawą wystawę promująca literaturę, wziąć udział w warsztatach plastycznych, sfotografować się w stroju z epoki, obejrzeć koncert muzyki rockowej i pokaz tańca z ogniami. Co roku w piątek przed 23 kwietnia przez bibliotekę przewijało się ok. 2 tysięcy ludzi. Organizowała też spotkania autorskie i promocje książek – m.in. z: Adamem Michnikiem, Zbigniewem Święchem, Michałem Rusinkiem, Szymonem Hołownią, ks. Adamem Bonieckim i literatami regionalnymi.

Była członkinią kolegium redakcyjnego „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” i informatora „Miesiąc w Koszalinie”. Przez wiele lat redagowała „Rocznik Koszaliński” – czasopismo naukowe o tematyce regionalnej, przygotowywała też liczne wydawnictwa pokonkursowe, katalogi wystaw, materiały konferencyjne, druki ulotne o tematyce okolicznościowej, takie jak jednodniówka jubileuszowa biblioteki z roku 2007. W czasie redagowania „Rocznika Koszalińskiego” współpracowała z miejscowymi środowiskami twórczymi i naukowymi, pozyskując autorów artykułów do czasopisma.

Była autorką wielu artykułów o działalności biblioteki, czytelnictwie, recenzji książek, między innymi w „Almanachu Kultura Koszalińska”, „Bibliotekarzu Zachodniopomorskim”. Zainicjowała powstanie przy bibliotece pierwszego w Koszalinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i prowadziła go przez wiele lat. Z entuzjazmem oddała się idei Dyskusyjnych Klubów Książki, założyła dwa w filiach dla dorosłych i jeden młodzieżowy, które z sukcesem prowadziła do przejścia na emeryturę w 2017 r.

Do jej obowiązków należało też pozyskiwanie funduszy na działalność biblioteki, m.in. z programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki którym zrealizowała liczne projekty, w tym: „Moda na czytanie” i kontynuację „Kocha-lubi-szanuje-myśli-czyta-surfuje” skierowane do „opornych” czytelników w wieku gimnazjalnym.

Była również bardzo aktywna społecznie, należała do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a przez wiele lat pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Bibliotek Publicznych w Koszalinie.

Czynnie zajmowała się również literaturą. Jej wiersze, choć pisane głównie „do szuflady”, zdobywały liczne nagrody na ogólnopolskich konkursach”. Talent literacki Anny Marcinek-Drozdalskiej ujawniał się też w pisaniu zabawnych tekstów do „Kabaretu na czas powołanego”, który prezentował się zwykle w Dniu Bibliotekarza. W 2012 r. bibliotekarze przygotowali dla swoich małych czytelników bajkę „O Smoku, który nie wiedział, do czego służą książki" według scenariusza i w reżyserii Anny Marcinek-Drozdalskiej. W obsadzie wystąpili - dyrektor i pracownicy biblioteki.

Zmarła po długiej chorobie 17 lipca 2019 r. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. (Kwatera: DZ-3, rząd: 29, nr grobu: 24)

Ordery i odznaczenia

Za działalność biblioteczną i społeczną została odznaczona między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Publikacje (wybór)

 • Biblioteka na miarę XXI wieku // Almanach Kultury Koszalińskiej. – 2017. – Koszalin, 2018. – s.56-59
 • Digitalizacji czar // W: Kultura koszalińska: almanach 2014. – Koszalin, 2015. – s. 79
 • Działalność bibliotek publicznych województwa koszalińskiego 1998 roku. / Anna Marcinek-Drozdalska, Janina Krasucka // Bibliotekarz Zachodniopomorski. – 1999, nr 1/2, s. 37-58
 • Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela: 55-lecie działalności. – Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, *Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Koszalinie, 2002. ISBN 83-87317-33-0
 • "Moda na czytanie” // Guliwer. Kwartalnik książki dla dziecka. – 2008, nr 4, s. 103-106
 • Ocalone we wspomnieniach: wspomnienia byłych więźniów politycznych hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych / red. Anna Marcinek-Drozdalska. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2011. ISBN 978-83-87317-67-6
 • Stan kultury na wsi w Koszalińskiem // W: O kulturze na wsi. – Wrocław 1997. – s. 91-94
 • Wiersze // Bibliotekarz Zachodniopomorski. – 2014, nr 4, s. 164-168
 • Zeszyt jubileuszowy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela: 1947-2017 / [red. Anna Marcinek-Drozdalska]. – Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, [2017]


Ciekawostki

Córka Natalia napisała o Annie Marcinek-Drozdalskiej:

Całe życie związana była z Koszalinem. To było jej miasto i jej miejsce na Ziemi, powtarzała, że nie wyobraża sobie życia nigdzie indziej […] Oddana swojemu domowi, pracy i miastu, przeżyła tutaj 64 lata. „Jest idealnie” - powiedziała na sam koniec.

Bibliografia

 • Akta osobowe Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela w Koszalinie
 • Anna Marcinek-Drozdalska (1955-2019). – Almanach kultury koszalińskiej 2019 s. 9-1, 191
 • Anna Marcinek-Drozdalska (1955-2019). – Miasto 2019 nr 29 s. 16, nr 44, dodatek spec. s. [2]
 • Anna Marcinek-Drozdalska (1955-2019). – Rocznik Koszaliński, nr 46, s. 206
 • Boguszewska Irena: Anna Marcinek-Drozdalska. – Rocznik Koszaliński, nr 47, s. 170
 • Wysmyk Barbara: Anna Marcinek-Drozdalska (1955-2019). - „Bibliotekarz Zachodniopomorski” 2019 nr 3-4, s. 137Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Małgorzata Zychowicz