Barbara Sowińska-Adamczyk

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara Sowińska-Adamczyk
Członek Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach k. Szczecina
brak zdjecia
Barbara Sowińska-Adamczyk
Data urodzenia 1953
Miejsce urodzenia Gorzów Wielkopolski
Narodowość polska


Barbara Sowińska-Adamczyk – członek Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach k. Szczecina oraz Nowowarpieńskiego Stowarzyszenia „Pamięć i Tradycja“

Życiorys

Urodziła się 29 stycznia w 1953 roku w Gorzowie Wielkopolskim, jako najmłodsze dziecko w wielodzietnej rodzinie (5 sióstr i 4 braci). Ojciec, Józef, był kierownikiem dużego państwowego ogrodnictwa. Matka, Władysława z domu Domachowska, przedwojenna urzędniczka, po wyjściu za mąż zajmowała się domem i dziećmi. W roku 1978 matka (ojciec już nie żył), została odznaczona Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski za wzorowe wychowanie dzieci. Rodzina ze strony matki i ojca od kilku pokoleń mieszkała w Wielkopolsce.

W 1946 roku rodzina sprowadziła się z Biedruska k. Poznania do Gorzowa Wlkp. Tu Barbara Sowińska-Adamczyk ukończyła Liceum Ogólnokształcące nr 19, zdając egzamin maturalny. W roku 1975 ukończyła wyższe studia zawodowe na Wydziale Pedagogicznym w zakresie pedagogiki specjalnej w WSP w Szczecinie i podjęła pracę w placówce opiekuńczo-resocjalizacyjnej w Podgrodziu k. Nowego Warpna, gdzie zamieszkała w wraz z mężem Stefanem (również nauczycielem). W 1977 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Pedagogicznym w zakresie pedagogiki w WSP w Szczecinie.

Próby literackie zaczęły się od wierszy pisanych jeszcze w czasach licealnych. Pierwszymi, większymi formami literackimi były wspomnienia w formie anegdot. Debiutowała zbiorem anegdot i opowieści z Podgrodzia pt. Tam, gdzie mewa zawraca.

Działalność promująca Ziemie Nowowarpieńskie

Po przejściu na emeryturę postanowiła spisać swoje wspomnienia w formie anegdot i poprzez twórczość literacką poświęcić się promocji Ziemi Nowowarpieńskiej. W maju 2016 roku autorka, wśród innych twórców, prezentowała cztery swoje wiersze na spotkaniu plenerowym w Policach pt. Okno na wiersz. Imprezę zorganizowali członków Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach w ramach Szczecińskiej Wiosny Poezji. 22.05.2016 w czasie koncertu na Różance był prezentowany jej wiersz pt. Orchidea. Na zlecenie Urzędu Gminy w Nowym Warpnie wykonała szereg zdjęć i ich opisów do albumu pt. Stare i Nowe Nowe Warpno. Inwestycje w latach 2008 – 2018, wyd.2018 Urząd Gminy Nowe Warpno.

Działalność w Kole Seniora przy PZERiI

Działa w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Warpnie jako koordynator spotkań Nowowarpieńskiego Kręgu Pokoleń, prowadząc spotkania seniorów i uczniów Gimnazjum w Nowym Warpnie.W ramach aktywności w Kole Seniora (działającym przy PZERiI) prowadziła cykle spotkań uczniów Zespołu Szkół w Nowym Warpnie z seniorami. Zredagowane przez nią najciekawsze wypowiedzi uczestników zostały zamieszczone w albumach: Spotkania z historią – cztery pokolenia nowowarpnian, wyd. 2017 przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie ( w ramach realizowanego projektu) oraz Nowowarpieński Krąg Pokoleń , wyd. 2018 przez Terenowe Koło PZERiI w Nowym Warpnie.

Twórczość

 • 2009 − Tam, gdzie mewa zawraca. Zbiór anegdot i opowieści z Podgrodzia opartych na faktach nie tylko z życia autorki. Przedstawia tam nietypowe warunki życia w najbliższych rejonach Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Nowowarpieńskiego
 • 2010 − Strofy znad Łarpii. Antologia poezji polickiej i regionalnej
 • 2011 − Król Leszcz i inne opowieści. Zbiór trzydziestu legend i opowieści, gdzie tytułowa legenda została przetłumaczona na język niemiecki
 • 2013 − Król Leszcz i mewy. Wybór nowowarpieńskich legend dla dzieci, gdzie fantastyczny świat wykreowany przez autorkę służy jako osnowa kilkunastu legend opowiadających o dziejach Nowego Warpna, Podgrodzia i innych miejscowości Ziemi Nowowarpieńskiej.
 • 2015 − Miasteczko dziecięce. Monografia Podgrodzia 1952-1973, w której zawarła historię Miasteczka Dziecięcego w Podgrodziu, jako niezwykłego obiektu kolonijnego nad Zalewem Szczecińskim. Dzięki wysiłkowi i pasji badawczej ukazała poszczególne etapy rozbudowy obiektu i ewolucji metod wychowawczych tam stosowanych. Monografia opiera się nie tylko na wspomnieniach, ale również poparta jest bogatą dokumentacją faktograficzną. Autorka przedstawiła tam nietypowe warunki życia w najbliżej okolicy Zalewu Szczecińskiego i granicy państwowej.
 • 2016 – Miasteczko dziecięce w Podgrodziu. Suplement
 • 2018 - Jak wilga, tomik wierszy, fraszek i limeryków, ilustrowany zdjęciami obrazów Janiny Pietrzak (starszej siostry, wyd. Regionalne Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne w Policach.
 • 2018 – Stare i nowe Nowe Warpno. Inwestycje w gminie Nowe Warpno w latach 2008 – 2018 ( album)

Pisze także wiersze, z których kilka zostało zamieszczonych w almanachu twórców polickich pt. Strofy znad Łarpii. Dnia 22.06.2016, podczas koncertu na szczecińskiej Różance był prezentowany wiersz Orchidea. Na spotkaniu plenerowym w Policach pt. Okno na wiersz, autorka prezentowała, wśród innych twórców, cztery swoje wiersze. Organizator - Regionalne Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne w Policach w ramach Szczecińskiej Wiosny Poezji.

Na zdjęciu przy ulubionym wierszu Orchidea (2016)
Nagrody i wyróżnienia

 • 2016 Podziękowanie w kategorii Osobowość Roku w Powiatowej Gali Woluntariatu i Aktywności Społecznej
 • 2018 Złota Odznaka Honorowa Zarządu Głównego PZERiI w Warszawie
O sobie

O sobie mówi, że wiersze pisze raczej do szuflady, ale kilka szczególnie związanych z regionem zamieszczono w zbiorze wierszy twórców polickich. Hobby to żeglowanie wraz z mężem po Zalewie Szczecińskim i kolekcjonowanie świeczników z uszkiem na jedną świecę.

Pozycje wybrane

Spotkanie promocyjne książki Miasteczko dziecięce. Monografia Podgrodzia 1952-1973

(Podgrodzie, 20 września 2016)Spotkania Nowowarpieńskiego Kręgu Pokoleń


Z rodzinnego albumu


Źródła

Bibliografia

 • Barbara Sowińska-Adamczyk, Tam, gdzie mewa zawraca (2009)
 • Wywiad z Barbarą Sowińską-Adamczyk z dnia 19 marca 2016 r.
IES64.png
Autor opracowania: Ewa Bączkowska