Baszty cylindryczne

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. z dn. 11.06.1954 r.[1]
Baszta Siedmiu Płaszczy (Baszta Panieńska)
Baszta Siedmiu Płaszczy (Baszta Panieńska)
Baszta Siedmiu Płaszczy od strony zachodniej
Nazwa niemiecka Siebenmantelturm
Lokalizacja ulica Panieńska
Data budowy prawdopodobnie ok. 1462
[ Zobacz Baszta Siedmiu Płaszczy (Baszta Panieńska) na mapie.]

Baszty cylindryczne pojawiły się w szczecińskim systemie obronnym mniej więcej na przełomie XV/XVI wieku. Wznoszono je od podstaw po wyburzeniu fragmentu murów lub przebudowując baszty łupinowe, tworząc przy tym samodzielne dzieło obronne. Dzieła te miały formę baszty zamkniętej o kształcie przeważnie cylindrycznym lub wielobocznym, początkowo jednostopniowej z zakończeniem krenelażowym i zwieńczeniem stożkowym. Z czasem w celu lepszej obserwacji przedpola baszty cylindryczne, a także przebudowane łupinowe, podwyższano nadając im formę dwustopniową z nadbudową cylindryczną lub wieloboczną. W średniowiecznych murach miejskich Szczecina posadowiono 13 baszt okrągłych. Podobnie, jak w przypadku baszt łupinowych, w Szczecinie nie ma w pełni zachowanych baszt cylindrycznych [2] Do czasów obecnych zachowała się tylko jedna baszta zwana Basztą Panieńską, którą w XIX wieku przebudowano na dom mieszkalny, a następnie odbudowano po zniszczeniach drugiej wojny światowej w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Ich wygląd i rozwiązanie przestrzenne jest doskonale czytelne w zachowanych basztach w Pyrzycach i Stargardzie Szczecińskim.

Linki zewnętrzne

Pyrzyce [dostęp 2012-06-23]

Bibliografia

  • Fredrich C., Ein Stück der Mittelalterlichen Stadtmauer Stettins W: BSt NF Bd. XXVII, Stettin 1925.
  • Die älteren Stettiner Straßennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung – von Hugo Lemcke, zweite neubearbeitete Auflage von Carl Fredrich. Stettin. Leon Sauniers Buchhandlung 1926.
  • Lukas E., Miejskie budownictwo obronne w Księstwie Zachodnio-Pomorskim W: Sztuka Pomorza Zachodniego pod red. Zygmunta Świechowskiego. Warszawa 1973.
  • Lukas E., Średniowieczne mury miejskie na Pomorzu Zachodnim. Poznań 1975.

Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk