Bielawa

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Bleichholm)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bielawa
Bielawa
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Bleichholm
Akwen Odra Zachodnia

Geolokalizacja: 53.4275,14.568056

Bielawa (niem. Bleichholm) – wyspa rzeczna na Międzyodrzu w Szczecinie, w akwatorium Portu Szczecin. Leży w widłach Odry Zachodniej i Duńczycy vis-a-vis Wałów Chrobrego.

Powstała w sztuczny sposób – przez wykonanie kanału „odcinającego” południowy kraniec obecnej Wyspy Grodzkiej. Pojawia się już na planie miasta autorstwa Matthäusa Meriana wydanym pośmiertnie w 1652 roku[1]. W 1784 uruchomiona została tu wytwórnia kotwic i okuć okrętowych ze szwedzkiej rudy dla całej floty pruskiej kowala Johanna Gotfrieda Seydella[2]. W 2007 roku na wyspie wzniesiono Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem (m.in. rzeczny komisariat policji i centrum łączności) początkowo do zabezpieczenia finałów The Tall Ships' Races 2007 a docelowo ma być to stanowisko dowodzenia w czasie organizowanych na Wałach Chrobrego czy Łasztowni imprez masowych. Wykorzystywane będzie szczególnie w czasie sezonu wodnego – od wiosny do późnej jesieni[3].

Przypisy

  1. miedzioryt Matthaeus Merian Stetinum w: Martin Zeiller Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae (1652) w: Pierzchała, Ewa (oprac.) Plany i widoki Szczecina na przestrzeni wieków: katalog wystawy, Książnica Pomorska, Szczecin 2001, ISBN 83-87879-27-4
  2. Kotla, Ryszard Tu gdzie wyrośnie las masztów... w: Magazyn Portowy nr 8/2007
  3. Wyspa Bielawa przekazana

Bibliografia

Linki zewnętrzne