Bogusław Zyblewski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusław Zyblewski
oficer
brak zdjecia
Data urodzenia 14 kwietnia 1914
Miejsce urodzenia Zawady
Data śmierci 3 lutego 1989
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie

(kw. 86 B, rząd 13, nr grobu 1)

Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska


Bogusław Zyblewski (1914-1989), oficer wojska polskiego, pracownik Ośrodka Telewizyjnego i agencji artystycznych w powojennym Szczecinie

Życiorys

Bogusław Zyblewski urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Zawadach (woj. mazowieckie) w rodzinie nauczycielskiej. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Różanie. W 1933 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku. Następnie podjął naukę w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie / Ostrowi Mazowieckiej, którą ukończył w roku 1936 i został skierowany do 33 Pułku Piechoty w Łomży. Z Pułkiem tym, wchodzącym w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, uczestniczył w 1939 r. w kampanii wrześniowej, jako oficer informacyjny w stopniu podporucznika. Wzięty do niewoli, lata wojny do 1945 r. spędził w obozie jenieckim w Woldenbergu (Oflag II C Woldenberg).

Wraz z zakończeniem wojny wrócił do kraju i zgłosił się do służby wojskowej. Po odbyciu i ukończeniu szkoleń w Wyższej Szkole Oficerskiej w Rembertowie rozpoczął swój najdłuższy, szczeciński rozdział życia. Będąc już w stopniu kapitana, w listopadzie 1945 r. skierowany został najpierw do 12 Dywizji Piechoty w Szczecinie, a następnie do Wojsk Ochrony Pogranicza, gdzie dosłużył się stopnia majora, pełniąc funkcję zastępcy szefa sztabu Brygady. Na skutek szykan, jako „niepewny” politycznie, pod koniec 1948 r. zmuszony był zwolnić się ze służby wojskowej.

Po krótkim okresie przejściowym, od roku 1950 rozpoczął aktywność zawodową w szeroko pojętej dziedzinie kultury, wykorzystując swoje predyspozycje osobiste i doświadczenie nabyte jeszcze w obozie jenieckim, jako organizator działalności kulturalnej. W latach 50. pracował w Państwowej Organizacji Imprez Artystycznych „ARTOS”, a następnie w Państwowych Teatrach Dramatycznych w Szczecinie, jako kierownik sceny objazdowej. Pod koniec lat 50. wrócił do Państwowego Przedsiębiorstwa Imprez Estradowych, będącego następcą wspomnianego „ARTOSU”. Jednocześnie współdziałał społecznie w Towarzystwie Miłośników Telewizji, biorąc aktywny udział przy organizacji Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego przy ul. Tkackiej w Szczecinie. Działalność ta zaowocowała podjęciem pracy w Ośrodku. W latach 1960–1970, pełnił tam między innymi funkcję kierownika Redakcji Filmowej oraz kierownika Bazy Produkcji Filmów Telewizyjnych.

Następnie w roku 1970 powrócił do „Estrady”, która w owym czasie po raz kolejny zmieniła nazwę na „Agencję Artystyczną”. Firmie tej, z którą także we wcześniejszych latach nieustannie współpracował, pozostał wierny aż do przejścia na emeryturę w roku 1979, a nawet w latach późniejszych, praktycznie do śmierci w roku 1989. Był człowiekiem pełnym pogody ducha. Dzięki jego aktywności menadżerskiej, szczecińska publiczność mogła na przestrzeni lat oglądać na miejscu występy tuzów polskiej i zagranicznych estrad.

Był żonaty z Julią Zyblewską (1916-2001), spikerką, lektorką, aktorką radiową i reżyserem w Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie.

Zmarł 3 lutego 1989 r. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Ordery i odznaczenia

 • Medal Zwycięstwa i Wolności (1946 r.)
 • Odznaka Grunwaldzka (1946 r.)
 • Srebrny Krzyż Zasługi (1947 r.)
 • Odznaka Gryfa Pomorskiego (1970 r.)
 • Krzyż Walecznych (1973 r.)
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975 r.)
 • Odznaka Za Zasługi w Ochronie Granic (1981 r.)
 • Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r., nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie (1985 r.)

Bibliografia

 • 33 Pułk Piechoty II RP. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Przeglądany 8 lutego 2021].
 • Pazda Andrzej, Oflag IIC Woldenberg. Poznań 2014.
 • Szczecińska Agencja Artystyczna. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Przeglądany 8 lutego 2021].
 • Materiały rodzinne M. Zyblewskiego
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Zyblewski