Carl Zitelmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carl Wilhelm Otto Zitelmann
prawnik
brak zdjecia
Data urodzenia 13 sierpnia 1777
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 24 listopada 1844
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Klęskowo
Narodowość niemiecka


Carl Wilhelm Otto Zitelmann (1777–1844) – niemiecki prawnik.

Życiorys

Carl Wilhelm Otto Zitelmann urodził się 13 sierpnia 1777 roku w Szczecinie. Był synem Christopha Ludwiga Zitelmanna i Dorothei Concordii Warnshagen. 6 kwietnia 1791 roku rozpoczął naukę w szczecińskim Gimnazjum Akademickim. Od 1793 roku studiował prawo – najpierw w Jenie, a następnie w Halle. Po studiach wrócił do Szczecina i zatrudnił się w Wyższym Sądzie Krajowym (Oberlandesgericht, sąd II instancji). 26 lipca 1822 objął tam stanowisko radcy prawnego. W późniejszych latach pełnił funkcję syndyka Ziemstwa Pomorskiego (Generallandschaftssyndikus). Zitelmann był kawalerem Orderu Orła Czerwonego IV i III klasy. Zmarł 24 listopada 1844 roku w Szczecinie w domu rodzinnym przy Große Domstraße 2-3.

Zitelmann był właścicielem dworu w Klęskowie, gdzie znajdowała się letnia rezydencja rodziny. W 1826 roku wokół dworu założono park zaprojektowany przez Petera Josepha Lennégo. W 1835 roku kupił zaś dobra rycerskie w Jasienicy, które objął jego syn Otto Waldemar. Carl Zitelmann był także właścicielem prywatnej biblioteki, w której znajdowały się dzieła o tematyce prawniczej i historycznej, w tym liczne druki rzadkie i rękopisy dotyczące Pomorza (m.in. odpisy Genealogii książąt pomorskich Valentina von Eickstädta, Pomeranii Tomasza Kantzowa i Fundatio episcopatus Caminensis). Po jego śmierci kolekcja ta została częściowo podarowana, a częściowo sprzedana Pomorskiemu Towarzystwu Historyczno-Archeologicznemu (Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Altertumskunde).

Anna Dorothea Eleonore Zitelmann z domu Fischer

Rodzina

12 kwietnia 1803 roku poślubił w Berlinie Annę Dorotheę Eleonorę Fischer (17791862). Para miała siedmioro dzieci:

Bibliografia

Źródła archiwalne

Źródła drukowane

Literatura

  • Haase Christoph, Hökendorf / Klęskowo, W: Köhler Marcus, Hasse Christoph, Die Gärten Peter Joseph Lennés im heutigen Polen: eine Spurensuche jenseits von Oder und Neisse, Dößel 2016.
  • Spruth Herbert, Zur Genealogie berühmter Pommern (VI): Otto von Gierke, „Genealogie – Deutsche Zeitschrift für Familienkunde” 1968, Jg. 17, Bd. 9, H. 3.
  • Zitelmann Ernst, Lebenserrinerungen, Bonn 1924.
  • Zitelmann Franz, Chronik der Familie Zitelmann, Berlin 1896.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke