Christoph Dithmar

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christoph Dithmar
pastor
Data urodzenia 3 stycznia 1601
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 7 listopada 1634
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Christoph Dithmar (1601-1634) - pastor w Kosciele św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie.

Życiorys

Christoph Dithmar urodził się 3 stycznia 1601 roku w Szczecinie w rodzinie Thomasa Dithmara, wieloletniego kantora miejscowej Ratsschule i jego żony Anny z domu Finken, która pochodziła z Wittenbergi. Po zakończeniu nauki w rodzinnym mieście udał się w 1614 roku w podróż edukacyjną, która zajęła mu 6 lat. W tym czasie przebywał w Hamburgu, Speier, Jenie, Erfurcie, Marburgu, Bazylei i Lejdzie.

Po śmierci swej matki i siostry powrócił do Szczecina gdzie objął posadę preceptora dzieci generalnego superintendenta Davida Reutziusa. Po czterech latach pracę zakończył na rzecz nauki na uniwersytecie w Königsbergu. Nie zabawił tam jednak długo ze względu na szerzącą się zarazę. Powrócił w ojczyste strony i podjął ponownie obowiązki u swego protektora Reutziusa. Po kolejnych trzech latach pojawiła się możliwość objęcia stanowiska w Kościele św. Piotra i św. Pawła po zmarłym Philippie Cradelu (1625). W 1626 roku przyjął urząd i sprawował go przez osiem lat, do swojej śmierci.

Zmarł 7 listopada 1634 roku.

Ch. Dithmar był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą małżonką była Dorothea Reutz, wdowa po Philippie Cradelu. Ślub odbył się w 1626 roku. Dorothea, podobnie jak jej pierwszy mąż, zmarła na skutek zarazy. Druga żona Dorothea Hoffmann również była wdową. Ślub wzięli w roku 1632. Jej pierwszy mąż Christoph Giesel był kapelmistrzem i nadwornym muzykiem.

Bibliografia

  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 445, 483.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko