Cmentarz Żydowski (Barwice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz żydowski w Barwicach został założony w XIX wieku w północnej części miasta w pobliżu nekropolii ewangelickiej. Gmina żydowska w mieście powstała dopiero w XIX wieku, wcześniej w Barwicach mogła mieszkać tylko jedna rodzina wyznania mojżeszowego. W 1804 roku żyło tu 15 Żydów, a w 1871 roku gmina liczyła już 152 osoby. Na przełomie XIX i XX wieku liczba wyznawców judaizmu w Barwicach spadła do 130, w przededniu I wojny światowej do ok. 50, by w okresie międzywojennym obniżyć się do niespełna 30. Na cmentarzu w Barwicach chowano zmarłych także z pobliskich wsi należących do gminy. Kirkut mimo dewastacji w nie najgorszym stanie przetrwał II wojnę światową. Zlikwidowany został dopiero w latach 60. XX wieku. Obecnie jedynymi śladami jego istnienia są zachowane fragmenty ogrodzenia cmentarnego i starodrzew.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna cmentarza. Koszalin 1988. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Delegatura w Koszalinie.
  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1908.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.
  • Salinger Gerhard. Zur Erinnerung und zum Gedenken. Die einstigen jüdischen Gemeinden Pommerns. T. 2. New York 2006.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak