Cmentarz żydowski (Ostrowąsy)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.786455,16.375755

Cmentarz żydowski koło Ostrowąsów założony został prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku nie tyle dla żydowskich mieszkańców samej wsi, ile dla rozrzuconych w wielu miejscowościach powiatu szczecineckiego (Landkreis Neustettin) wyznawców judaizmu. W 1871 roku w powiecie mieszkało około 220 osób wyznania mojżeszowego, w samych Ostrowąsach zaledwie 3. Ćwierć wieku później we wsi nie było już żadnego Żyda, poza miastami powiatu, posiadającymi własne kirkuty, mieszkało już tylko 66 osób narodowości żydowskiej. Cmentarz został ulokowany w lesie na południe od wsi. Nie wiadomo jak długo był użytkowany i z ilu miejscowości zmarłych chowano na jego terenie. Obecnie jest słabo czytelny w terenie.

Bibliografia

  • Gemeindelexikon für die Provinz Pommern. Berlin 1898.
  • Gemeinden und Gutsbezirke der Provinz Pommern und ihre Bevölkerung. Berlin 1874.
  • Karta ewidencyjna cmentarza. Koszalin 1995. W: Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Delegatura w Koszalinie.
  • Opęchowski Mirosław. Cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim. Stan zachowania, problemy konserwatorskie. W: Żydzi i ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński. Warszawa 2007, s. 377-395.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak