Cmentarz Drzetowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz Drzetowski
Cmentarz Drzetowski
teren dawnego cmentarza
Nazwa niemiecka Bredower Friedhof
Osiedle Drzetowo
Adres ul.Obotrycka, Słowicza
Powierzchnia ok. 10 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania poł. XIX w. i 1905 r.
Data zamknięcia ok. 1949 r.
Stan obecny zlikwidowany, Park Brodowski
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.


Cmentarz Drzetowski – największy cmentarz dawnej wsi Bredow, obecnie teren Parku Brodowskiego.

Historia cmentarza

Cmentarz na mapie z 1938 r.
Kaplica pogrzebowa
Dawna kaplica, obecnie kościół
Cmentarz na mapie z 1940 r.

Cmentarz Drzetowski składa się zasadniczo z dwóch części. Najstarsza z nich powstała w połowie XIX w. pomiędzy obecnymi ulicami: Obotrycką oraz Słowiczą. Przecinała go zachowana do dziś aleja lipowa, od której odchodziły prostopadłe alejki udzielając cmentarz na kwatery. Aleją główną schodziło się następnie schodkami w dół w kierunku wzniesionej w 1892 r. kaplicy pogrzebowej. Zmarłych chowano tutaj do ok. 1901 r.

Cmentarz komunalny postanowiono powiększyć w kierunku północnym, w związku z tym w 1904 r. zakupiono od ówczesnego majątku Niebuszewo teren pomiędzy ulicami: Słowiczą, Liściastą, T. Axentowicza oraz Żurawią o powierzchni ok. 7,5 ha. W tym samym roku, aby połączyć starą i nową część cmentarza, wybudowano betonowy mostek nad strumykiem w pobliżu kaplicy pogrzebowej.

Wykorzystując faliste ukształtowanie terenu nowej części cmentarza zaprojektowano tarasy, siatkę geometrycznych alei dzielących cmentarz na prostokątne kwatery oraz dwie aleje w kształcie półkola. W latach 30-tych zlikwidowano półkolistą aleję zagęszczając układ geometrycznych alejek.

Cmentarz posiadał regulamin ten sam co Cmentarz Centralny, choć inna była taryfa opłat.

W latach 50-tych i 60-tych usunięto nagrobki. W latach 70-tych teren ostatecznie uporządkowano i przekształcono w park z zachowanym bogatym starodrzewem.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf