Cmentarz ewangelicki (Świnoujście)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz ewangelicki w Świnoujściu
Cmentarz ewangelicki w Świnoujściu
Tablica w parku informująca o dawnej funkcji tego miejsca.
Adres Chopina, 72-600 Świnoujście
Wyznanie ewangelicki
Data powstania około 1771
Data zamknięcia około 1925
Stan obecny zlikwidowany, park
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz ewangelicki w Świnoujściu przy ulicy Chopina – obecnie nieistniejący przedwojenny cmentarz Świnoujścia, obecnie teren parkowy.

W 1771 roku król Fryderyk II wydał decyzję o utworzeniu nowego cmentarza dla rozwijającego się wówczas urbanistycznie Świnoujścia. Wyznaczono teren między obecnymi ulicami Chopina (niem. Friedenstraße) i Wyspiańskiego (niem. Heysestraße). W 1805 roku cmentarz powiększono i osiągnął on wówczas powierzchnię 2,8 morgów. Ogrodzony został ceglano-kamiennym murem oraz wybudowano kaplicę cmentarną. Od połowy XIX wieku. od strony zachodniej sąsiadował z nim cmentarz żydowski.

W drugiej połowie XIX wieku na cmentarzu ewangelickim zaczęło brakować miejsca na nowe pochówki. Część grobów zlikwidowano, najstarsze nagrobki z XVIII wieku przeniesiono w 1896 roku do kaplicy cmentarnej. Z początkiem XX wieku otoczenie cmentarza zostało zabudowane, co uniemożliwiało kolejne rozszerzenia obszaru nekropolii. Około 1925 roku zaprzestano chowania zmarłych, jedynie dochowując osoby do istniejących grobowców rodzinnych. Ciężar pochówków przejął nowy cmentarz przy ul. Karsiborskiej, czyli obecny cmentarz komunalny.

Stary cmentarz miał charakter parkowy. W osobnej kwaterze chowano osoby związane z morzem: marynarzy, rybaków, żeglarzy. Na wzniesieniu stał także pomnik marynarzy poległych w 1864 roku w morskiej bitwie prusko-duńskiej koło przylądka Jasmund. 12 marca 1945 roku podczas alianckiego nalotu cmentarz uległ częściowemu zniszczeniu, w gruzach legła cmentarna kaplica.

Po wojnie chowano tu nadal zmarłych, zarówno Niemców jak i Polaków. Dopiero w latach 50. zaprzestano pochówków, a cmentarz popadł w zapomnienie i ulegał dewastacji. Na początku lat 70. ekshumowano kilkunastu Polaków pochowanych tu po wojnie i przeniesiono ich prochy na cmentarz komunalny. W latach 19751976 dawny cmentarz ewangelicki zaczęto porządkować, zamieniając go na park.

W 2013 roku podczas prac modernizacyjnych natrafiono na szczątki ludzkie, które przeniesiono do lapidarium na cmentarzu komunalnym przy ulicy Karsiborskiej.

Bibliografia

  • Płuciński, J. Cmentarze Świnoujścia. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T.1. Szczecin 2002.
  • Płuciński, J. Kościoły, cmentarze, pomniki Świnoujścia. Świnoujście 2009.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf