Cmentarz komunalny (Świnoujście)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz komunalny w Świnoujściu
Cmentarz komunalny w Świnoujściu
Kaplica cmentarna.
Adres Karsiborska 11, 72-600 Świnoujście
Wyznanie pierwotnie ewangelickie, obecnie wielowyznaniowy
Data powstania 1918
Data zamknięcia
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz komunalny w Świnoujściu Cmentarz przy ulicy Karsiborskiej założono w 1918 roku ze względu na przepełnienie się starego cmentarza przy ulicy Chopina. Z inicjatywy ówczesnego burmistrza Świnoujścia von Grätzela wybrano teren na obrzeżach miasta, wydzielając go z lasów miejskich. W 1919 roku wybudowano kaplicę cmentarną, która funkcjonuje do dziś, zaś około 1925 roku wzniesiono budynek zarządu cmentarza. Cmentarz szybko się zapełniał, zwłaszcza w okresie II wojny światowej. W okresie międzywojennym granice nekropolii były kilkakrotnie poszerzane.

Pierwsze polskie groby pojawiły się w 1947 roku, lecz dopiero od 1958 roku zaczęto prowadzić ewidencję pochowanych zmarłych. Cmentarz ma powierzchnię ok. 19 ha. Administruje nim Spółka z o.o. „Hades”.

W 1948 roku z wraku statku „Andros”, który został trafiony podczas alianckiego nalotu 12 marca 1945 roku, wydobyto szczątki ludzi i pochowano w zbiorowej mogile. Obecnie w jej miejscu są już polskie groby. Po wojnie na cmentarz komunalny przeniesiono groby żołnierzy radzieckich i osób cywilnych, którzy spoczęli na istniejącym kiedyś cmentarzu radzieckim u wylotu ulicy Konopnickiej.

Po prawej stronie od wejścia głównego znajduje się aleja zasłużonych – w przeszłości chowano tu osoby wpisane do księgi „Zasłużonych dla Świnoujścia” i członków elity społeczno - politycznej. Na cmentarzu znajduje się także pomnik ofiar Katynia oraz symboliczna mogiła Sybiraków i żołnierzy Armii Krajowej.

Na wydzielonym terenie z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum w Świnoujściu Józefa Płucińskiego zorganizowane zostało lapidarium. Jego oficjalnie otwarcie z udziałem duchownych polskich i niemieckich miało miejsce jesienią 2000 roku. Lapidarium składa się z ok. 60 nagrobków zebranych z poniemieckich cmentarzy.

W 2013 roku zaplanowano rozpoczęcie inwestycji polegającej na poszerzeniu obszaru cmentarza w kierunku południowym oraz budowę kolumbarium. Prace mają zostać zakończone w 2016 roku. W nowej części cmentarza ma znaleźć się miejsce na ok. 8 tys. grobów oraz ma zostać tu zlokalizowana druga kaplica cmentarna.

Bibliografia

  • Płuciński J. Kościoły, cmentarze, pomniki Świnoujścia. Świnoujście 2009.
  • Płuciński J. Cmentarze Świnoujścia. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf