Cmentarz komunalny (Bobolice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz komunalny w Bobolicach
[[Grafika:|240px|Cmentarz komunalny w Bobolicach]]
Adres Bobolice, ulica Jedności Narodowej 3
Powierzchnia ok. 3 ha
Wyznanie rzymskokatolicki
Data powstania po 1945
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
[ Mapa Google.]
[{{{google_street}}} Google Street View.]


Cmentarz komunalny w Bobolicach – to najmłodszy cmentarz Bobolic obok cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego.

Usytuowany jest w obrębie granic miasta przy ul. Jedności Narodowej 3, ok. 500 m od centrum, na północ od przedwojennego cmentarza ewangelickiego. Zajmuje powierzchnię ok. 3 ha, ma charakter rombu z główną drogą biegnącą wzdłuż południowo-zachodniej granicy cmentarza. Układ dróg i alejek jest czytelny, poszczególne kwartały wypełniają nagrobki wolnostojące oraz płyty nagrobne. Roślinność na terenie nekropolii jest zróżnicowana, uporządkowana w aleje (świerki, dęby, brzozy) oraz szpalery, całość okala żywopłot[1]. Na terenie cmentarza znajduje się pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. Działka z kwaterą wojenną zajmuje powierzchnię 0,32 ha, z tego 0,24 ha zajęte jest przez zieleń. Przy wejściu na teren Panteonu znajduje się tablica informacyjna o treści „Panteon II Wojny Światowej Poświęcony Pamięci Poległym i Cierpiącym w Imię Wzajemnego Zbratania i Przebaczenia - Społeczeństwo Miasta i Gminy Bobolice 2.12.1990”. Do pomnika (orzeł z krzyżem walecznych) wiedzie aleja wyłożona szlifowanym kamieniem.

Wokół alei usytuowane są pionowo ustawione tablice, m.in. ku czci kobiet i dzieci, pomordowanych w czasie II wojny światowej, Żydów, Żołnierzy AK, Woldenberczyków. Za pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, w którym w 1992 roku złożono szczątki trzech żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w okolicach Bobolic na przełomie lutego i marca 1945 r. z płytą epitafijną z zielonego granitu z napisem „Tu spoczywają zwłoki trzech nieznanych Żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 r. w trakcie walk o Wał Pomorski ekshumowanych w 1995 r. z mogiły we wsi Ujazd”. W mogile pochowanych jest 3 nieznanych z nazwisk żołnierzy radzieckich. Zostali oni ekshumowani z miejscowości Ujazd, gmina Bobolice, 19.12.1995 r. Od strony ul. Jedności Narodowej kwatera jest ogrodzona murem kamiennym, nie ma natomiast odgrodzenia od strony cmentarza komunalnego.

Panteon Pamięci Ofiar II Wojny Światowej jest zespołem epitafijno - nagrobkowym, zbudowany z myślą o uczczeniu pamięci wszystkich poległych i cierpiących wskutek działań wojennych, w imię wzajemnego pojednania i przebaczenia. Głównym motywem umieszczonym na obelisku Panteonu jest Krzyż Walecznych, symbolizujący najwyższe wyróżnienie dla poległych za wolność i zmarłych w kaźniach hitlerowskich. Upamiętnia ofiary cywilne drugiej wojny światowej bezpośrednio lub pośrednio związane z Bobolicami: poległych żołnierzy alianckich walczących z hitleryzmem, żołnierzy polskich ugrupowań partyzanckich, wybitne postaci ruchu oporu na Pomorzu, niewolników więzionych w jenieckich obozach niemieckich na Pomorzu oraz robotników przymusowych pracujących w rolnictwie i przemyśle na ziemi bobolickiej, na rzecz hitlerowskich Niemiec w latach 1939 - 1945. Autorem projektu i wykonawcą jest artysta rzeźbiarz Zygmunt Wujek.


Również na cmentarzu komunalnym znajduje się głaz poświęcony dawnym, tu pochowanym mieszkańcom Bobolic. Został postawiony wiosną 1990 roku staraniem Towarzystwa Ekologiczno - Kulturalnego z okazji 650 rocznicy nadania Bobolicom lubeckich praw miejskich. Na obelisku wyryty jest napis "Den Toten Bublitzern"[2].

Przypisy

  1. Karta Cmentarza Komunalnego w Bobolicach (archiwum WUOZ Delegatura w Koszalinie)
  2. Ciekawe miejsca W: Bobolice Urząd Miejski [online]. [Przeglądany 13 listopada 2014]

Bibliografia

  • Karta Cmentarza Komunalnego w Bobolicach (archiwum WUOZ Delegatura w Koszalinie)Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Przybyło