Cmentarz komunalny (Gryfino)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz komunalny w Gryfinie
Cmentarz komunalny w Gryfinie
Teren cmentarza, w tle kaplica cmentarna.
Adres Gryfino, ulica Pomorska
Wyznanie pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
Data powstania ok. 1911
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz komunalny w Gryfinie – to najmłodszy cmentarz Gryfina i jedyny czynny. W 1911 roku podjęta została decyzja o założeniu nowego cmentarza miejskiego na północno-wschodnim skraju miasta, przy zbiegu obecnych ulic: Pomorskiej i Wojska Polskiego. Projektując go wzorowano się na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Wykorzystano tarasowe ukształtowanie terenu przy tworzeniu kwater oraz alejek obsadzanych dziesiątkami drzew i krzewów, w tym także rzadko spotykanymi odmianami. Cmentarz ma powierzchnię ok. 7 ha. Po II wojnie światowej niemieckie nagrobki usunięto i zaczęto chować tu Polaków.

Od bramy głównej aleja biegnie w kierunku kaplicy cmentarnej. Zbudowana została w latach 19071911 w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Jest to budynek o strzelistej kopule zwieńczonej sterczyną z ozdobami i spadzistym dachu zwieńczonym metalowym krzyżem. Kaplica powstała na planie ośmioboku z trójbocznym prezbiterium wschodnim i czworobocznym westybulem zachodnim. Ma ona bogato zdobione szczyty, blendy, fryzy i witrażowe okna. Do środka prowadzą drzwi umieszczone w ostrołukowym portalu. Wnętrze kaplicy zdobią współczesne malowidła. Obiekt zachował się w niezmienionym stanie i wykorzystywany jest do dziś.

Od strony wschodniej cmentarz komunalny sąsiaduje z Cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej.

W północnej części nekropolii znajduje się lapidarium. Utworzone zostało na przełomie 1994/1995 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Heimatkreis Greifenhagen” i władz samorządowych. Zgromadzono tu kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków znalezionych na terenie Gryfina i gminy.

Obecnie zarządcą cmentarza jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Gryfinie. Biuro znajduje się na terenie cmentarza, w budynku z czerwonej cegły zlokalizowanym w południowej części cmentarza. Cmentarz jest otwarty w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 7.00–21.00 , w okresie od 1 października do 31 marca w godzinach 7.00–17.00, (z wyłączeniem okresu od 28 października do 3 listopada).

Cmentarz Komunalny w Gryfinie jest częścią Miejskiego Szlaku Historycznego

Bibliografia

  • Gałaj–Dempniak,R. Gryfino na widokówce do 1945 r. W: Gryfino i okolice na przestrzeni wieków. Szczecin 2009, s. 55–75.
  • Grecki, H. Karta cmentarza komunalnego w Gryfinie. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1999.
  • Kemmling, L.A. Gryfińskie cmentarze, w: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T.1. Szczecin 2002.
  • Baczyńska–Padjasek, M.; Cieśla, S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf