Cmentarz komunalny (Trzcińsko-Zdrój)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz komunalny w Trzcińsku-Zdroju
Cmentarz komunalny w Trzcińsku-Zdroju
Cmentarz na mapie, 1919.
Adres Cmentarna, 74-510 Trzcińsko-Zdrój
Wyznanie pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
Data powstania 1750
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz komunalny w Trzcińsku-Zdroju, niewielkim mieście położonym w powiecie gryfińskim, ok. 15 km na wschód od Chojny. W połowie XVIII wieku zaprzestano pochówków w kryptach kościelnych, co wymusiło na władzach miasta założenie nowego cmentarza miejskiego. Zlokalizowano go na przedmieściach, w północnej części miasta, pomiędzy obecnymi ulicami Cmentarną i Mickiewicza. Założony został w 1750 roku i nazywany był wówczas cmentarzem strzeszowskim (leżał przy drodze wylotowej z Trzcińska-Zdroju biegnącej do miejscowości Strzeszów, niem. Stresow). Początkowo ogrodzony był drewnianym płotem. Wraz z powiększeniem cmentarza otoczono go ceglanym murem z bramą główną. W 1894 roku na cmentarz przeniesiono 23 trumny pochodzące z krypty kościoła Mariackiego.

Przy głównej bramie zbudowano kaplicę cmentarną w stylu neogotyckim (rok budowy nieznany).

Na cmentarzu znajdowały się co najmniej cztery murowane kamienne grobowce rodzinne, z których do dziś zachowały się dwa. Jeden z nich pełni obecnie funkcję składu sprzętu dla służb cmentarza.

Pod koniec lat 80. XX wieku cmentarz powiększono w kierunku zachodnim.

Na terenie cmentarza, naprzeciwko bramy głównej, znajduje się pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej mieszkańcom miasta. Ufundowany został przez kombatantów i mieszkańców w 1921 roku i posiada formę steli z wyrytymi nazwiskami. W ostatnich latach został odnowiony.

Na końcu głównej alei zlokalizowane są groby żołnierzy i jeńców polskich oraz innych narodowości zmarłych w 1945 roku. Po środku kwatery stoi pomnik z napisem „Chwała poległym” ustawiony tu w 1980 roku.

Bibliografia

  • Baczyńska-Padjasek M., Cieśla S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.
  • Kołucki T. Cmentarze w Trzcińsku. „Gazeta Chojeńska”, nr 29, 2007.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf