Cmentarz przy ul. Bielańskiej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Bielańskiej
Cmentarz przy ul. Bielańskiej
teren dawnego cmentarza
Osiedle Klucz
Adres ul. Bielańska
Powierzchnia 0,40 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIV w. ?
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny nieczynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Bielańskiej – nieczynny cmentarz dawnej wsi Klütz z zachowaną dużą ilością nagrobków, murem cmentarnym i gotycką bramą.

Historia cmentarza

fragm. mapy z 1937 r.
plan cmentarza wg dokumentacji WKZ (1996 r.)

Najstarszy cmentarz dawnej wsi Klütz założony został prawdopodobnie już w XIV w. przy nieistniejącym obecnie kościele. Całość położona była na wzniesieniu przy zbiegu ulic Bielańskiej, Suchej i Gradowej i otoczona kamiennym murem, częściowo zachowanym do dziś (ok. 300 m.). Cmentarz funkcjonował co najmniej do lat 30-stych XX w., a po 1945 r. popadł w ruinę.

Z cmentarnej infrastruktury, prócz muru, zachowała się gotycka bramka z czerwonej cegły, która prowadziła na teren dziedzińca przykościelnego i dalej na teren cmentarza. Na bramce znajduje się tabliczka informująca, że jest to obiekt zabytkowy, jednakże jest to stare oznaczenie i na aktualnej liście szczecińskich zabytków owa bramka nie widnieje.

Przez długi czas teren całego cmentarza był silnie zarośnięty samosiewem drzew i krzewów oraz nielicznym starodrzewem liściastym.

Jesienią 2011 r. społecznicy z Portalu Miłośników Prawobrzeża oczyścili zachodnią część terenu cmentarza z gatunków niepożądanych odsłaniając kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków i ustawiając kilkanaście z nich. Pod warstwą ziemi znajduje się kolejnych co najmniej kilkadziesiąt nagrobków, co powoduje, że jest to jeden z nielicznych szczecińskich przedwojennych cmentarzy z tak dużą ilością zachowanych poniemieckich płyt nagrobnych.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Podjuchy Żydowce Klucz, Szczecin 2011IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf