Cmentarz przy ul. Mazurskiej w Policach

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz, obecny Park Staromiejski
Cmentarz, obecny Park Staromiejski
lapidarium
Adres ul. Mazurska
Wyznanie ewangelicki / rzymskokatolicki
Data powstania XIX w.
Data zamknięcia ok. 1961 r.
Stan obecny Park Staromiejski, lapidarium, zachowana część polskich grobów
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]


Cmentarz przy ul. Mazurskiej w Policach

Historia cmentarza

cmentarz na planie z 1930r
tablica informacyjna o lapidarium
fragment lapidarium

Najstarsza część cmentarza powstała w I poł. XIX w. od strony obecnych torów kolejowych (dziś zachodnia część Parku Staromiejskiego). Na jego teren wchodziło się od strony dzisiejszej ul. Nowopol. W 2 poł. XIX w. został powiększony na wschód, dochodząc do obecnej ul. Mazurskiej.

Następnie część starego cmentarza przekształcono w park, na pozostałym terenie przy ulicy Mazurskiej nadal dokonywano pochówku, aż do roku 1961 r. Wówczas to decyzją władz miejskich cmentarz zamknięto ze względu na brak miejsca na nowe groby (pochówki przeniesiono na Cmentarz przy ul. Tanowskiej. Do dziś zachowało się tu kilkadziesiąt polskich powojennych grobów.

Lapidarium

Lapidarium zostało urządzone na niewielkim wzgórzu w Parku Staromiejskim, na terenie dawnego cmentarza. Powstało ono w 1998 r. z inicjatywy lokalnego samorządu i polickiego historyka-amatora Jana Matury. Zinwentaryzowano 24 poniemieckie cmentarze z obszaru gminy Police, z których to wytypowano do ekspozycji ok. 125 elementów sepulkralnych, głównie płyt nagrobnych z piaskowca i granitu z wyraźnymi inskrypcjami.

Całość kompozycji została okolona ozdobnymi słupkami z łańcuchami i oświetlona lampami. Przy wejściu, prócz tablicy informacyjnej w języku polskim i niemieckim, ustawiono nagrobek – postać pochylonego anioła trzymającego wieniec i opierającego się na płycie z napisem „Daheim” („w domu”).

W centralnym punkcie lapidarium znajduje się duży głaz (ok. 30 ton), który w 1934 r. został ustawiony na cmentarzu, aby uczcić 20. rocznicę wymarszu na front I wojny światowej polickich oddziałów.


Bibliografia

  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Jan Matura, Jak powstało polickie lapidarium, w: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. t.1, A. Łazowski (red.), Szczecin 2002IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf