Cmentarz przy ul. Niemierzyńskiej (Grabower Friedhof)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Niemierzyńskiej (Grabower Friedhof)
Cmentarz przy ul. Niemierzyńskiej (Grabower Friedhof)
Nazwa niemiecka Nemizter Friedhof II, Grabower Friedhof
Osiedle Niebuszewo
Adres ul. Niemierzyńska
Powierzchnia 3,2 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania pocz. XIX w.
Stan obecny zlikwidowany, teren parkowy
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przy ul. Niemierzyńskiej 18 – nieistniejący, najstarszy cmentarz wsi Niemierzyn (niem. Nemitz).

Historia cmentarza

mapa z 1887 r.
mapa z 1938 r.

Cmentarz w Niemierzynie powstał w I połowie XIX w. i służył mieszkańcom tej wsi przez kolejne pół wieku, kiedy to część pochówków przejął Nemitzer Friedhof, znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Prawdopodobnie w latach 70-tych XIX w. cmentarz ten przejęła administracja Grabowa, tworząc tam cmentarz dla swoich mieszkańców. Na mapach z końca XIX w. oraz I poł. XX w. nekropolia określana jest mianem: Grabower Begrabniss Platz, Neuer Grabower Friedhof lub Grabower Friedhof.

obecny wygląd terenu pocmentarnego

Cmentarz posiadał kaplicę cmentarną (dom przedpogrzebowy) ulokowaną w jego centralnej części, po wschodniej stronie alei głównej. Pod koniec XIX w. teren cmentarza poszerzono w kierunku północnych, w stronę torów kolejowych. W 1906 r. i 1911 r. wydzielono z południowej części cmentarza działkę, na której wzniesiono dwa budynki szkolne. W tym też okresie teren cmentarza ogrodzono ceglanym murem z wejściem głównym od strony ul. Niemierzyńskiej, znajdującym się przy samej szkole. Jeszcze w latach 30-tych XX w. dokonano poszerzenia nekropolii symetrycznie po jej obu stronach. Zmarłych chowano tu również w czasie II wojny światowej.

Nieczynny cmentarz po wojnie nazwano Cmentarzem Oświęcimskim. W 1949 r. rozebrano kaplicę cmentarną. W latach 70 – tych oficjalnie zlikwidowano cmentarz, usuwając jego pozostałości i tworząc w tym miejscu park. Nadal czytelna pozostaje granica układu przestrzennego cmentarza. Z dawnej infrastruktury zachowała się ceglana brama wejściowa od strony ul. Niemierzyńskiej.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Niebuszewo, Niemierzyn, Szczecin 2010IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf