Cmentarz przy ul. Sąsiedzkiej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Sąsiedzkiej
Cmentarz przy ul. Sąsiedzkiej
lapidarium
Osiedle Podjuchy
Adres ul.Sąsiedzka
Powierzchnia ok. 2,4 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania 1906 r.
Data zamknięcia ok. 1950 r.
Stan obecny zlikwidowany, teren parkowy
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.


Cmentarz przy ul. Sąsiedzkiej – nieczynny cmentarz dawnej wsi Podejuch z upamiętniającym go lapidarium.

Historia cmentarza

cmentarz na mapie z 1938r.
plan wg dokumentacji WUOZ (1996r)
teren cmentarza / parku

Cmentarz ten założono w 1906 r., po zamknięciu cmentarza przy ul. Krzemiennej. Usytuowano go na wywyższonym terenie, na którym wcześniej znajdowało się pole należące do kościoła.

W 1909 r. w jego środkowej części wzniesiono kaplicę pogrzebową rozbudowaną w 1933 r. W 1925 r. cmentarz powiększono w kierunku północno – wschodnim. Różnicę wysokości zniwelowano budując tarasowo opadające kwatery z grobami, oddzielonymi do siebie betonowymi murkami.

Po II wojnie światowej chowano tu polskich osadników, do ok. 1950 r. W tym czasie kaplica pogrzebowa służyła jako szkoła. Obecnie po kaplicy nie pozostał ślad.

W latach 90-tych w północno – wschodniej części cmentarza utworzono lapidarium składające się z dziewięciu nagrobków, w większości w formie głazu, ustawionych obok siebie, w cieniu wysokiego, drewnianego krzyża.

Do dnia dzisiejszego czytelna jest granica pierwotnego układu przestrzennego, charakterystyczne tarasy oraz lipowe aleje.


Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf