Cmentarz przy ul. Włókienniczej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Włókienniczej
Cmentarz przy ul. Włókienniczej
plan cmentarza wg dokumentacji WKZ z 1996 r.
Osiedle Żydowce
Adres ul. Włókiennicza, Inżynierska
Powierzchnia 0,49 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIX / XX w.
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny nieczynny, utworzone niewielkie lapidarium
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Włókienniczej – zdewastowany cmentarz z lapidarium, dawne miejsce pochówku mieszkańców wsi Sydowsaue.

Historia cmentarza

fragm. mapy z 1938r.

Cmentarz ten, znajdujący się między obecnymi ulicami: Włókienniczą i Inżynierską, założony został na przełomie XIX i XX w.. Główne wejście znajdowało się prawdopodobnie od strony ul. Włókienniczej.

W latach 1927 - 1929 r., w sąsiedztwie cmentarza, po jego zachodniej stronie, wybudowano kościół pw. Chrystusa. Świątynia ta, jak i teren cmentarza, uległy zniszczeniu podczas nalotów alianckich w 1944 r.

Do dziś zachował się gęsty starodrzew oraz kilkadziesiąt większych i mniejszych fragmentów nagrobków i podstaw nagrobnych.

Lapidarium

lapidarium

We wrześniu 2011 r. kilkoro społeczników z Portalu Miłośników Prawobrzeża z części zachowanych nagrobków utworzyło niewielkie, symboliczne lapidarium od strony ul. Włókienniczej. W lapidarium znajdują się trzy nagrobki z pełnymi personaliami. Część nagrobków wciąż jednak znajduje się w głębi cmentarza.

Pomnik poległych w I wojnie światowej

przedwojenne zdjęcie pomnika i współczesny widok na zwalony postument

W południowo-wschodniej części cmentarza, od strony ul. Inżynierskiej, stał pierwotnie pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Sydowsaue. Był to prostopadłościenny postument zwieńczony hełmem i wyrzeźbionym Krzyżem Żelaznym. Obecnie postument leży przewrócony kilka metrów w głębi cmentarza, bez hełmu. Na jego ścianie frontalnej widnieje napis: Bedenke Sie starben auch für dich ("Pamiętaj oni umarli także dla Ciebie”), zaś na jednej ze ścian bocznych, pod Krzyżem Żelaznym, znajdują się personalia poległych.

Linki zewnętrze

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Podjuchy Żydowce Klucz, Szczecin 2011IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf