Cmentarz przykościelny (Żółwia Błoć)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 386 z dnia 19 lutego 2009[1]
Cmentarz przykościelny w Żółwiej Błoci
Cmentarz przykościelny w Żółwiej Błoci
Cmentarz na mapie, 1922.
Adres 72-100 Żółwia Błoć
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIV wiek
Data zamknięcia przed 1945
Stan obecny lapidarium
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przykościelny w Żółwiej Błoci, wsi położonej około 4 km na północny-wschód od Goleniowa. Wieś została założona na planie owalnicy z kościołem i cmentarzem przykościelnym na nawsiu. Pierwotny kościół o średniowiecznym rodowodzie został zniszczony w okresie międzywojennym. Cmentarz, założony w XIV wieku również został zdewastowany w okresie powojennym. Był to najstarszy cmentarz w Żółwiej Błoci (młodszy, z początku XX wieku, znajdował się kilkaset metrów za wioską).

Do 2008 roku teren ten był zarośnięty i nieuporządkowany. Od września 2008 do czerwca 2009 roku gmina Goleniów przy dużym udziale mieszkańców i wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej, realizowała projekt „Rewitalizacja poniemieckich nekropolii: Od przeszłości do teraźniejszości”. W tym okresie uporządkowano i oznakowano siedem poniemieckich cmentarzy, m.in. dawny cmentarz przykościelny w Żółwiej Błoci. W ramach prac porządkowych odsłonięto fundamenty kościoła, oznakowano pomniki przyrody, ustawiono ławki oraz utworzono lapidarium, które składa się z kilku zachowanych nagrobków. Do podstawy jednego z nich przymocowano tabliczkę z napisem w trzech językach „Pamięci wszystkich, którzy żyli tu przed nami. Czerwiec 2009 rok.”.

W lapidarium stoją także dwa głazy, które stanowią pomnik poświęcony mieszkańcom Żółwiej Błoci poległym w czasie I wojny światowej. Na jednym z nich znajdują się nazwiska poległych. Obok pomnika ustawiono pełnowymiarową postać mnicha, z zasłoniętą przez kaptur twarzą, trzymającego krzyż. Lapidarium to znajduje się na trasie szlaku sentymentalnego nr 2 prowadzącego po dawnych cmentarzach gminy Goleniów.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Gmina Goleniów. Szlaki rowerowe, szlaki sentymentalne, szlak kajakowy. Goleniów 2008.
  • Przeździecki A. Stan cmentarzy protestanckich na terenie miasta i gminy Goleniów. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.
  • Roszatycka-Krause A. Spacerem po starych nekropoliach gminy Goleniów. Goleniów 2009.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf