Cmentarz przykościelny (Borzysławiec)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny w Borzysławcu
Cmentarz przykościelny w Borzysławcu
Adres Borzysławiec (gm. Goleniów)
Wyznanie katolicki
Data powstania XIX w. ?
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przykościelny w Borzysławcu, wsi położonej w powiecie goleniowskim, ok. 10 km na południowy zachód od Goleniowa. Borzysławiec (niem. Louisenthal) jest typową wsią założoną na planie ulicówki, której centralnym punktem jest Kościół św. Piotra i Pawła wybudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim. Od początku była to świątynia katolicka, a wokół niej znajdował się cmentarz. Po 1945 roku został on zniwelowany, usunięto stare groby, drzewa oraz krzewy i zaczęto chować tu Polaków.

Cmentarz otoczony jest siatką, jest nadal czynny. Oprócz polskich współczesnych grobów znajdują się tu dwa groby przedwojenne. W pierwszym pochowany jest ostatni niemiecki katolicki proboszcz parafii w Borzysławcu Albert Hirsch wraz z matką. Hirsch został aresztowany w 1940 roku przez Gestapo za słuchanie zagranicznych stacji radiowych. Osadzono go w więzieniu w Goleniowie, gdzie zmarł w 1944 roku. W latach 80. mieszkańcy wsi ufundowali mu nowy nagrobek.

Obok grobu proboszcza znajduje się grób francuskiego pilota Andre Debackera. Jego samolot został zestrzelony podczas nalotu w 1942 roku i spadł w okolicy Borzysławca. W 1982 roku jego koledzy z załogi ufundowali mu nowy nagrobek.

Cmentarz przykościelny w Borzysławcu znajduje się na trasie szlaku sentymentalnego nr 3 prowadzącego po starych cmentarzach gminy Goleniów.

Bibliografia

  • Gmina Goleniów. Szlaki rowerowe, szlaki sentymentalne, szlak kajakowy. Goleniów 2008.
  • Przeździecki, A. Stan cmentarzy protestanckich na terenie miasta i gminy Goleniów. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf